27. janvārī notika Latvijas Muzeju biedrības forums, šogad tā vadmotīvs – reālā virtualitāte. Muzeju pārstāvju diskutēja par muzeju dzīvi Covid pandēmijas laikā, izaicinājumiem un jaunām tendencēm. Par foruma norisi stāsta Latvijas Kultūras akadēmijas maģistra studiju programmas “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija” vadītāja, Latvijas Muzeju biedrības valdes locekle Elīna Vikmane.

"Muzeji ir nokļuvuši pavisam reālas virtualitātes "burbulī", jo virtuālā dzīve ir apņēmusi visas muzeja funkcijas un visu muzeju ikdienu," sarunā Kultūras Rondo atzīst Elīna Vikmane.

Protams, arī forums norisinājās virtuāli.

"Digitālais uzplaukums jeb digitālie instrumenti muzeja darbībā ir "Covid laika pozitīvā blakne"," uzskata Vikmane.

Dažādi produkti piedāvājumi, kas tapuši pēdējā gada laikā, būs apkopoti Muzeju biedrības mājaslapā muzeji.lv.

Vikmane atzīst, ka arī turpmāk muzeju dzīvē saruna caur digitāliem rīkiem ar apmeklētājiem būs aktuāla. Tāpat muzeji var palīdzēt arī aktuālās situācijas risināšanā.

"Pasaules piemēri rāda, ka muzeji arī kļūst par vakcinācijas punktiem, jo ir lielas telpas, var kontrolēt plūsmu un muzeji var piedāvāt ne tikai minimālo standartu, vienkārši stāvēt koridorī, lai vakcinētos, bet var padarīt šo grūto pieredzi par labu pieredzi, vai tā būt kāda audiovizuāla pieredze, vai mākslas darbi, kurus cilvēki var vērot," norāda Vikmane. "Muzeji ir labi apliecinājuši spēju palīdzēt cilvēkiem saglabāt emocionālo un psiholoģisko labsajūtu. Tas noteikti nemainīsies."

"Lai arī tehnoloģijas uz palikšanu, bet pietrūkst cilvēciskās enerģijas muzejniekiem," atzīst Vikmane. "Protams, muzeji bez dzīviem cilvēkiem, apmeklētājiem nākotnē nevar savu dzīvi iedomāties. Visi muzeji ārkārtīgi gaida, kad varēs atkal vērt durvis apmeklētājiem."