Noslēgusies vēstures romānu sērija "Mēs. Latvija. XX gadsimts".

“Tie ir 13 autori vēlamajā plānā, kuriem ir uzdevums sniegt savu literāro skatījumu uz Latvijas 20. gadsimta vēsturi. Viss. Pārējam nav nekādu nosacījumu,” „Dienas Grāmatas” vadītāja Dace Sparāne-Freimane.

Mūsu gaidas, secinājumi, emocijas un pārdomas, lasot vēstures romānu sēriju „Mēs Latvija. XX gadsimts”, kuras ideja pieder Gundegai Repšei. Romānu sēriju iesāka Osvalds Zebris ar romānu „Gaiļu kalna ēnā”, kur būtiska nozīme bija skolotājiem, un noslēdza Andris Akmentiņš ar „Skolotājiem” jau citā laikā…

Kultūras Rondo saruna par 13 romāniem un to autoriem. Studijā literatūrzinātnieki Ieva Kalniņa un Jānis Ozoliņš, vēsturnieks Kaspars Zellis un žurnāliste Anda Buševica, kura bija klāt arī šonedēļ, kad notika romānu sērijas autoru tikšanās.

“Katra paaudzes vēsturi mēģina pārskatīt savā veidā. Šī grāmatu sērija ir mūsdienu vidējas paaudzes pamatīgākās rakstnieku elites, varētu teikt, skatījums uz mūsu vēsturi, Tas ir nozīmīgs,” norāda vēsturnieks Kaspars Zellis.

Literatūrzinātniece Ieva Kalniņa atzīst, ka katrā romānā meklējusi ko jaunu, gan arī ar laiku kopīgo rakstnieku skatu uz vēsturi.

“Kamēr katrs romāns nāk, tikmēr, kas ir ar šo romānu, vai ir interesants, vai mākslinieciski pārliecinošs, jo nāca vairāk, jo vairāk meklēju kopsakarības. Tiešām tas ir vienas paaudzes skatījums gan uz vēsturi, gan literatūru. Kā mēģina 20. gadsimtu iekļaut literārā tekstā,” bilst Ieva Kalniņa.

Literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš arī piekrīt, ka šāda romānu sērija ir notikums un pateicoties tieši kopējam uzstādījumam vairāki romāni tapuši.

“Daudzi nesaņemtos uz šādu romānu rakstīšanu. Pamatīgs darbs tajā iegrimt,” atzīst Jānis Ozoliņš.

Savukārt Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studentu favorīti, izvēloties recenzējamos darbos šajā sērijā ir Nora Ikstena ar romānu “Mātes piens” un Māris Bērziņš ar “Svina garšu”.