Pirms 120 gadiem Rīgā Etnogrāfiskā izstāde pirmo reizi vēstīja, kas ir latvieši. No 27. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā aplūkojama izstāde „Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”. Bet Latvijas Radio kopā ar kultūras vēstures pētniekiem piedāvā savu skatījumu par nozīmīgāko 19. gadsimtā latviešu veidoto vēsturisko ekspozīciju. Lūkojam, kā tā laika prese vērtēja šo notikumu.

Latviešu etnogrāfiskā izstāde bija vērienīgākais latviešu sarīkotais notikums savas kultūras, vēstures un sasniegumu demonstrēšanai 19. gadsimtā. Izstādē pirmoreiz tika rādītas latviešu tradicionālās ieražas, tā kļuva par pirmo plašāko latviešu mākslinieku darbu izstādi un sniedza nozīmīgu impulsu latviešu tradicionālās kultūras mantojuma izpētei. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja  pētnieks Imants Cīrulis un izstādes „Versija – latvieši” viens no kuratoriem Toms Ķikuts sniedz dziļāku ieskatu, kāpēc šis notikums - Latviešu etnogrāfiskā izstāde - bija tik svarīgs latviešu varēšanas un pašapziņas atspoguļošanā, un kā to vērtēja tā laika preses izdevumos.

Kāpēc latviešu izstāde? Atbildot uz šo jautājumu, izstādes „Versija – latvieši” viens no kuratoriem Toms Ķikuts min vairākus faktorus, arī tās zinātnisko nozīmi, mēģinājumu pievērsties latviešu etnogrāfijai. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētnieks Imants Cīrulis, analizējot atsauksmes par Latviešu etnogrāfisko izstādi vācbaltu un  latviešu presē, uzsver notikuma pirmreizējumu.

Liecības par Latviešu etnogrāfisko izstādi ierakstos un fotogrāfijās pieejamas arī sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, bet 30. oktobrī Kultūras Rondo skanēs reportāža no jaunās izstādes Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.