Šajās dienās ne tikai Krievijā, bet arī Baltijas valstīs veterānu ģimenes atzīmēs uzvaru Otrajā pasaules karā, ko virkne Krievijas politiķu, diemžēl, izmanto arī Ukrainā uzsāktā kara glorificēšanā. Savukārt pretspars karam Ukrainā ir ne tikai Rietumu politiķu aktivitātes un Krievijai noteiktās sankcijas, bet arī dažādas pilsoniskās un radošas iniciatīvas. Kā un cik aktīvi par karadarbību Ukrainā reflektē mākslinieki tepat kaimiņos, Igaunijā?

 „Draakoni galerija” (Draakon Gallery) Tallinas skaistajā vecpilsētā, šaurā ieliņā, atrodas tieši pretī ēkai, kurā mīt Krievijas Federācijas vēstniecība. Un tieši tāpēc Igaunijas māksliniece Marija Kapajeva šeit izlēma eksponēt… kliedzienus. Izstādē, kas apskatāma vēl līdz 11. maijam, izmantoti pret agresorvalsts vēstniecību pavērstajos logos salikti veci televizori, no kuriem plūst daudzbalsīgs izmisuma saucienu un vaidu koris. Kapajeva stāsta, ka to ierakstījusi kopā ar astoņām citām sievietēm, lūdzot izkliegt savu niknumu par šo Ukrainai un mums visiem uzspiesto, nāvējošo karu.

Izstāde „Ieklausies manā kliedzienā, dzirdi viņu sapņus” šeit nav bijusi kopš kara sākuma, tā atvērta pirms mēneša. Autore, ko satieku ekspozīcijā, skaidro, ka viņa to plānojusi ļoti mērķtiecīgi - jau pirms gada pieteikusies „Draakoni galerijas” izstāžu programmā. Galerija pieder Igaunijas Mākslinieku savienībai, Marija Kapajeva ir viena no tās biedriem, taču bija jāpagaida kāds brīdis, lai atbrīvojas telpas, kas šajā gadījumā ir viens no svarīgākajiem izstādes elementiem.

Televizorus māksliniece gribēja izlikt tieši uz ielas, vēl uzskatāmāk raidot signālu Krievijas vēstniecībai, tomēr to nav ļāvuši normatīvie akti par troksni pilsētā. Monitoros galerijas logos tagad 24 stundas diennaktī griežas video ar kliedzējiem.