Mākslas muzejs Rīgas Birža līdz marta vidum vēl paspēja uz jauno Muzeju krātuvi pārvest vienu no saviem lepnumiem – pasaulslavenu skulptūru reprodukciju kolekciju. Tagad muzeja darbinieki attālināti strādā pie šo skulptūru ekspozīcijas izveides, ko paredzēts atklāt rudens pusē.

Kolekcija var lepoties ar tādu tēlniecības šedevru reprodukcijām kā Mikelandželo “Mozus”, Mīrona “Diskobols”, ”Milosas Afrodīte” un citiem lielizmēra darbiem. Ilgu laiku tie nebija pieejami publiskai apskatei, jo pēc ugunsgrēka savā iepriekšējā mājvietā – Rīgas pilī – atradās pagaidu glabātuvē Pārdaugavā. Tagad jaunajā Muzeju krātuvē tiem ir visi nepieciešamie apstākļi, lai tie varētu atklāties skatītājiem visā savā krāšņumā. 

Pasaulslaveno skulptūru reprodukciju kolekcijai Latvijā ir aptuveni 100 gadu sena vēsture. 20.gadsimta sākumā to sāka veidot Rīgas pilsētas mākslas muzeja direktors Vilhelms Neimanis. Reprodukcijas viņš pasūtīja Ķelnē, Augusta Gerbera mākslas darbu nolējumu darbnīcai

Sākotnēji kolekcija bija skatāma Rīgas pilsētas mākslas muzejā, kas ir tagadējā Nacionālā mākslas muzeja ēka, bet pēc tam no 1946. gada – Rīgas pilī. Pēc 2013.gada pils ugunsgrēka kolekciju vajadzēja steidzīgi pārvietot un sešus gadus tā atradās pagaidu glabātuvē Pārdaugavā un nebija pieejama skatītājiem.

Plānots, ka šogad kolekcija atkal varētu sākt priecēt skatītājus. Marta vidū vēl pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas noslēdzās tās pārvešana uz jauno Muzeja krātuvi, Pulka ielā, un šobrīd muzeja speciālisti un restauratori strādā pie īpašas ekspozīcijas izveides, ko plānots atklāt gada otrajā pusē.

Pašas skulptūras jau tagad izvietotas tām paredzētā plašā un gaišā telpā, veidojot saspēli starp dažādiem laikmetiem, tēliem un sižetiem, stāsta muzeja Rīgas Birža tēlniecības kolekcijas glabātāja Mare Heimrāte.