Ja lasāt igauņu valodā, Rīgas grāmatnīcā „Bolderāja” varat iepazīties ar Mada Musta vākumu – grāmatā apkopotiem Latvijas interneta komentētāju jokiem par ziemeļu kaimiņiem. Pats komentāru vācējs un pārtulkotājs „Bolderājā” būs sastopams atklāšanas pasākumā 8. maijā, bet tikmēr par šo kolekciju jau bijusi diskusija Igaunijas televīzijas rīta programmā. 

"Lati netikommide assortii. Ar šo nosaukumu ir tā, ka tas igauniski nozīmē „Latvijas interneta konfekšu asorti” – konfekšu izlase. Tāpēc, ka komentārs igauniski, īsāk sakot, ir „komm”, un „komm” igauniski nozīmē „konfekte”,’ skaidro Madis Musts.

Madis Latviju pazīst visai labi, jo šeit dzīvo jau sešus gadus, bet latviešu valodu, kā pats saka – joka pēc sācis mācīties pirms 12 gadiem Tartu Universitātē. Tā aizrāvies, ka ir saistījis ar to arī profesionālo dzīvi.

Vai patiešām viņš latviešu mēli apguvis, lasot interneta komentārus? – jautājam, un atbilde ir – ne gluži. Līdz komentāru saprašanai nonācis salīdzinoši nesen, kad jau spējis pamanīt slengu un ironiju latviešu valodā. Bet nopietnāk pievērsties komentāriem mudinājusi kāda tendence, kam internetā uzdūries atkal un atkal.

"Kas tur ir? Latvieši slavē Igauniju. Un tam piekrīt gan žurnālisti, eksperti, kuri raksta ziņas, gan arī komentētāji, kuri komentē ziņas.

Šajā jautājumā ir konsensus, ka Igaunijā iet labāk, bet igauņi to paši varbūt neapzinās. Tāda slavēšana no malas ceļ pašapziņu.

Jo kurš gan vēl tik labi pazīst igauņus kā latvieši?" saka autors.

"Protams, latvieši ne jau tikai interneta komentāros, arī ārpus tiem, mēdz jokot par igauņu lēnīgumu – ka igauņiem ir bremžu šķidrums asins vietā. Starp citu, tas igauņiem ir [kaut kas] diezgan jauns, arī šis stereotips igauņus nedaudz pārsteidz, jo viņi īsti nesaprot, no kurienes tas ir radies."

Tikpat nepamatoti igauņi jokojot par to, ka latviešiem kājām ir seši pirksti. Pa klaviatūru sērfojošs sešpirkstis tāpēc rotā arī grāmatas vāku, šī attēla un arī grāmatā ievietoto karikatūru autors ir Gatis Šļūka. Te arīdzan var atrast ar abām valstīm saistītu cilvēku esejas.