Pētījumi liecina, ka katra trešā sieviete Latvijā ir pieredzējusi fizisku, emocionālu vai seksuālu vardarbību ģimenē. Par šo pieredzi nav jāklusē, jākaunas vai jātur noslēpumā – par to ir pārliecinātas topošā mākslas projekta „Lietisko pierādījumu muzejs” autores. Tas ir viens no starptautiskā jaunā teātra festivāla „Homo Novus” projektiem, kas aicina iesaistīties ikvienu vardarbībā cietušo un izstāstīt savu stāstu caur kādu konkrētu sadzīvisku priekšmetu, kas nonāks šī muzeja „plauktā”.

„Lietisko pierādījumu muzejs” no 3. līdz 10. septembrim atradīsies kādā dzīvoklī Rīgā, Avotu ielā 73. Ideju par „Lietisko pierādījumu muzeju” aizsāka horeogrāfes Janas Jacukas ļoti personiskā izrāde „Baiļu rutīna”. Laura Stašāne palīdzēja veidot dramaturģiju: „Izrāde ir gan par vardarbību, ko es pati esmu pieredzējusi, gan par pēcsajūtu – to baiļu sajūtu, kas ir palikusi. Izrādes procesā sākām pamanīt, ka ir lietas, ko nevaram ielikt izrādē, un sākām domāt, kā vēl citādāk runāt par šo tēmu un kā dot iespēju runāt arī citām balsīm, ne tikai man.”

Un tad dzima doma par „Lietisko pierādījumu muzeju” – tajā vardarbībā cietušo stāstus stāstītu gluži sadzīviski priekšmeti, ko nevarētu izmantot kā lietiskos pierādījumus tiesas procesā, bet kas piesūkušies ar smago pieredzi. Krūzīte, no kuras uzšļākta karsta tēja; atņemtas dzīvokļa atslēgas; kedas, ar kurām bēgt no emocionāli vardarbīgām attiecībām. Priekšmetus un to stāstus muzejam drīkst nodot arī anonīmi.

Ja arī jūs, dzirdot šo sižetu, vēlētos dalīties savā stāstā, Festivāla „Homo Novus” projekta „Lietisko pierādījumu muzejs” autores aicina rakstīt uz e-pastu lietumuzejs@gmail.com un pievienoties pārējiem projekta dalībniekiem.