No ceturtdienas, 25. aprīļa, līdz svētdienai „Kino Bize” notiks pēc skaita jau vienpadsmitais Rīgas Pasaules filmu festivāls, kura galvenais viesis šoreiz būs godalgotais dokumentālo filmu režisors no ASV Ross Makelvijs (Ross McElwee).

„Autobiogrāfisko filmu taisīšanai ir tikai viena priekšrocība,” pirms 10 gadiem ierakstītā intervijā saka pazīstamais dokumentālists, Hārvardas Universitātes profesors Ross Makelvijs. „Tu pats, tava ģimene - tā ir pasaule, ko tu patiešām pazīsti.”

"Un tāpēc, ka tā ir pasaule, kuru tu vislabāk pazīsti, tu kā filmu veidotājs vislabāk zini, ko tur atrast, un kas varētu būt interesanti citiem cilvēkiem. Bet arī trūkumu ir daudz. Dažkārt filmējot tu vari atsvešināties no cilvēkiem, kurus mīli, vai ar kuriem esi tuvs, jo tu viņus filmē. Ja tu iebrūc pats savā privātajā dzīvē, tā viena lieta, bet iebrukt citu ģimenes locekļu privātajā dzīvē – tas ir ļoti sarežģīti. Es cenšos to darīt jūtīgi, ar dziļu pieķeršanos, un visbiežāk – ar mīlestību. Parasti cilvēki man ļauj viņus filmēt."

Šīs Rosa Makelvija ielaušanās privātās teritorijās četru viņa filmu seansos šonedēļ būs iespēja vērot Rīgas nekomerciālajā „Kino Bize”.

Ceturtdien pēc režisora pazīstamākās filmas "Šērmana maršs" ar Makelviju sarunāsies kinoproducents Uldis Cekulis. "Šērmana maršs", kas vēsta par dokumentālista centieniem ekranizēt ģenerāļa Šērmana gājienu uz jūru Amerikas pilsoņu karā 19.gadsimta 60.gados, un vienlaicīgi atvēlēt laiku savai mīlas dzīvei, ieguvusi Sandensas kinofestivāla balvu par labāko dokumentālo filmu. Tā izvēlēta saglabāšanai ASV Kongresa bibliotēkā kā kulturāli, vēsturiski, estētiski nozīmīgs kinodarbs.

Svētdienas meistarklasē “Dokumentālais kino pēc 30 gadiem” ar Makelviju par viņa filmām un to sazobi ar pasaulē notiekošo sarunāsies režisore Kristīne Briede. Kāpēc pēc 30 gadiem? Jo jau pirms 34 gadiem Makalvejs Latvijā diskutēja par kino vēsmām, tikai citā kompānijā, skaidro „Kino Bize” direktors Māris Prombergs.