Latvijas dienasgrāmatu raksta ērģelniece Iveta Apkalna, viena no ievērojamākajām šī instrumenta mūziķēm pasaulē. Krāšņo ērģelēm komponēto mūziku viņa radina klausīties arī ārpus baznīcas sienām, koncertzālēs.

Iveta dzimusi Rēzeknē, bet pašlaik ar savu ģimeni dzīvo Berlīnē un Rīgā. Ir Hamburgas Elbas filharmonijas goda māksliniece un ērģeļu koncertu mākslinieciskā vadītāja. Viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām ērģelniecēm, bieži muzicē arī Latvijā.

Mūziķe  atrodas nemitīgā kustībā – ceļā, mēģinājumos, koncertos un intervijās. Dienasgrāmata  viņai ir kā parunāšanās pašai ar sevi.

„Mani jau kādu laiku urdīja doma, cik interesanti būtu ielūkoties mūziķes ikdienā. Mazliet šaubījos, vai Ivetai pietiks laika pierakstīt dienu notikumus, taču maijā, kad Iveta Apkalna bija ieradusies Latvijā, lai Jūrmalā ieskandinātu jaunās Dzintaru koncertzāles ērģeles, es rosināju rakstīt dienasgrāmatu un Iveta piekrita. Ir rudens, un mēs tiekamies radio studijā,” atklāj raidījuma autore Laima Slava.

Ivetai Apkalnai šīs ir saspringts un aktīvs periods. Nesen aizvadīti koncerti Berlīnē, Rīgā viņa ieradusies koncertturnejas laikā kopā ar Berlīnes "Konzerthaus" orķestri, tālāk devās uz Tallinu. Mūziķe atzīst, ka tāds grafiks ir viņas ikdiena.

„Dažkārt gadās atelpas pauzes, kurās es saucu  par fermātām un tās mēdz būt īsākas un garākas, bet patiesībā tajā darba posmā un procesā šāds temps ir ļoti normāls,” bilst Iveta Apkalna.

Latvijas Radio piedāvājums rakstīt dienasgrāmatu šajā laikā viņai ir palīdzējis.

„Man vienmēr ir paticis rakstīt un lasīt. Studiju gados, kad laika bija vairāk, es arī rakstīju dienasgrāmatu. Arī vēl gaidot pirmo  bērniņu, es to aktīvi darīju, tad es rakstīju dienasgrāmatu, kas bija jau pēc pirmā bērniņa nākšanas  pasaulē. Tā bija manas kā jaunās māmiņas sajūtu dienasgrāmata. Tad dzīves aizgāja diezgan trakā  virpulī, otrs bērniņš un bija daudz grūtāk atrast laiku, kur parunāt pašai  ar sevi un padomāt. Šis uzrunājums man nāca kā tāda dāvana. Brīnišķīga iespēja atgriezties pie tā, kas man pašai patīk,” atklāj Iveta Apkalna.

Ieraksti dienasgrāmatā tapuši ilgākā laika periodā, kad mūziķe sajutusi nepieciešamību tos veikt. Pirmais ieraksts tapis maija beigās, bet pēdējais tikai dažas dienas pirms raidījuma ieraksta.

 

: