Kamēr deguns tīksmi ošņā bišu produktu aromātu, tikmēr ausis un acis tver informāciju par bišu saimes dzīvi un pirmās biškopības skolas vēsturi, kas dibināta Kokneses novada Vecbebros 1922.gadā. Tagad te ir iekārtots Latvijas biškopības vēstures muzejs. Te var aplūkot šai nodarbei piederošo inventāru, sākot no pamatīgām medus sviedēm un spiedēm līdz mazītiņām potadatām un irbulīšiem, kas paredzēti bišu māšu audzēšanai. Pieredzējusi biteniece un muzeja vadītāja Anita Svoka iepazīstina ar muzeja rašanās vēsturi, kā arī skaidro, kas ir aulis, dzeinis un dore. Lūkojot kokā kāpjamo līdzekli dzeini, kļūst skaidrs, kāpēc sendienās runāja par bišu kāpšanu.
Muzejā arī apskatāmi dažādi stropi ar pītiem un krāsainiem jumtiem, gan pamatīgi koka stumbeņi – stāvbluķi un guļbluķi, kas bija stropu "vectētiņi".
Burtojot eksponātu nosaukumus – bišu māšu pielaižamie krātiņi, ierīce māšu numurēšanai, mātes izolators, māšu šķirsiets, kļūst skaidrs, ka biškopības pazinējam – klasiķim Lācītim Pūkam bija taisnība, sakot, ka ar bitēm nekad neko nevar zināt.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X