Reiz bija grezna pils ko vāciski sauca Herrenhaus Zarnikau jeb Carnikavas kungu nams. No tā tagad saglabājies tik viens kolonnas kapitelis. Bet ir stāsti par šī nama saimniekiem, par tiem laikiem, kad Carnikavu gribēja padarīt par tikpat populāru kūrortpilsētu kā Jūrmala. Un daudz ir stāstu un arī aplūkojams par Carnikavas zvejniekiem. Par to visu raidījumā Latvijas pērles stāsta Carnikavas Novadpētniecības centra speciāliste Maija Sarkane.

„Kad 19. gadsimta beigās te ieradās ceļotāji, viņi savās atmiņas rakstījuši, ka tā bija viena no skaistākajām muižām Vidzemē,” stāsta Maija Sarkane.

Maija Sarkane Latvijas Radio sagaida dzelzceļa stacijā un stāstu par Carnikavas vēsturi sāk ar faktu, ka pirmais vilciens te ir pienācis 1933. gadā, jo 1929. gadā te sāka plānot dzelzceļa  maršrutu Rīga – Rūjiena.

Stacijas ēka ar dekoratīviem kokgriezumiem stāv vēl no tiem laikiem. Pa ceļam uz  novadpētniecības centru, piestājam Carnikavas centrā, kur aplūkojams vien neliels gabaliņš no reiz te celtās greznās pils. No muižas, kuru nodedzināja 1917. gada 30. augustā, saglabājies pils kolonnas kapitelis. Vēl viens ir redzams Rīgas centrā pie Latvijas Universitātes aizmugurējās fasādes, kur kāpnes uz Merķeļa ielu. Vēl vairāki kapiteļi tika iemūrēti kādreizējās Ādažu skolas ēkā.

Pili 18. gadsimta beigās projektēja tā  pirmā īpašnieka vācbaltu  muižnieka grāfa Ernsta Reinholda fon Mengdena dēla paziņa - kāds itālis. Viņš uzzīmēja pils plānu - celtni ar vairākiem tornīšiem, taču divdesmit gadus vēlāk to pārbūvēja pēc  Rīgas galvenā būvmeistara Kristofa Hāberlanda projekta.

Skaistākais, bagātākais, interesantākais periods bija 18. gadsimta beigas un saistās ar Mengdenu dzimtu.