Bijušajā grāfa Mellina īpašumā gadu desmitiem ilgi ir skola, bet krāšņumu te glabā čehu meistara Kolopkas sienu dekori, kur redzam gan antīku filozofu portretus, gan dažādus ornamentus. Te arī var aplūkot 18. gs. 80. gadu laikrakstus, kas savulaik izmantoti kā pamats zem greznām tapetēm. Šīs pērles raudzīsim Alojas novada Brīvzemnieku pagasta Ozolmuižā.

Ozolmuižas vēstures arhīvā var lasīt: „…šī ēka pieder  tai celtņu grupai, uz kuru ar pilnām tiesībām var attiecināt apzīmējumu – pils. Celtnes arhitektoniskā bagātība, dekora daudzveidība un interjeru stilistiskā izsmalcinātība padara šo celtni līdzās citiem tā laika šedevriem par vienu nozīmīgākajiem sava laika arhitektūras pieminekļiem.” 

Maigā oranžā tonī ar jaunu dakstiņu jumtu kā preilene, kas reiz piedzīvojusi labākas  dienas, šī ēka  jau kopš 1952. gada kalpo skolas vajadzībām. Lai arī laika zobs nav saudzējis nama ārpusi un iekšpusi, tomēr  pārsteigumi atklājas, ienākot skolas zālē, kuru izrāda Ozolmuižas pamatskolas direktores vietniece Māra Meinarda.

Ozolmuiža senāk tika saukta par Lappier vai Lapgerve. Lai gan konkrēti dati par ēkas arhitektu nav atrodami, tomēr vairāki  mākslas vēsturnieki uzskata, ka 18. gs. otrajā pusē to  ir projektējis Rīgas galvenais būvmeistars un viens no spožākajiem Latvijas klasicisma arhitektiem – Kristofs Hāberlands.