Raidījums Latvijas stāsti Latvijas simtgadei šoreiz devies uz Cēsīm pie tekstilmākslinieces Dagnijas Kupčes. Viņa izveidojusi aušanas darbnīcu "Vēverīšas" un jau 30 gadus vada Vecpiebalgas audēju kopu. Darbnīcas nosaukums dots par godu Vecpiebalgas vēveriem jeb audējiem, kas kādreiz bija vīrieši. Dagnijai par Vecpiebalgas audēju kopas vadīšanu 30 gadu garumā vada piešķirts goda nosaukums „Vecpiebalgas pagasta lepnums”.
Dagnija Kupče kopā ar etnogrāfi Aiju Jansoni uzrakstījusi grāmatu "Piebalga ir, bija un būs" par piebaldzēnu ģērbšanās kultūru 19. gadsimtā
un noaudusi Piebalgas tautas tērpus, arī slavenos vīriešu kruņķa svārkus, ko rotāja ar pērlītēm izšūta josta.
Audēju darbnīcā Cēsīs var arī apskatīt Piebalgas tautas tērpus. To aušanu uz Piebalgas svētkiem 2007. gadā rosinājis nu jau mūžībā aizgājušais Vecpiebalgas pagasta vadītājs Voldemārs Cīrulis.
Dagnija Kupče noaudusi arī 8 Latvijas valsts karogus. Attēlā pie pašas austa karoga kopā ar kultūras ministri Daci Melbārdi un Valsts prezidentu Raimondu Vējoni. Attēls no ģimenes arhīva.
Cēsis ir Latvijas karoga šūpulis un cēsinieki pirmo austo karogu uzdāvinājuši bijušajai Latvijas valsts prezidentei Vairai Vīķei Freibergai.
Audējai ir 4 bērni un 8 mazbērni, bet viņas mīļākais vaļasprieks ir sēņošana. Attēlā Dagnija Kupče ar meitām Daci un Kristīni (no kreisās), vīru Andreju, meitu Annu un dēlu Māri. Attēls no ģimenes arhīva.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X