"Man eksistē divas filmas – viena ir tā, ko mēs veidojām uzņemšanas laukumā, otra tā, ko redzu uz ekrāna, man tās vēl nav savienojušās kopā. Konteksti dažādām tēlu rīcībām, kā tos savienojis režisors Dāvis Sīmanis, man vēl par tiem ir stipri jādomā," atzīst aktieris Arūrs Skrastiņš.

Pirmizrādi piedzīvojusi režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma "Tēvs Nakts". Filmas galveno varoni, drosmīgo rīdzinieku Žani Lipki, kurš Otrā pasaules kara laikā Rīgā izglāba vairāk nekā piecdesmit ebreju, atveido tautā iemīļotais aktieris Artūrs Skrastiņš. Lai gan filma tikko sākta rādīt, tā jau ir saņēmusi vairāk nekā desmit nominācijas šā gada Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps”.

Otrā pasaules kara laikā uz nacistu izveidotu rūpnīcu, kurā strādāja Žanis Lipke, ik dienas spaidu darbos veda geto ieslodzītos ebrejus. Pilnībā izmainot savu un savas ģimenes dzīvi, Lipke nolemj glābt nāvei nolemtos. Kā vēlāk sacīja viens no izglābtajiem – gan paša Žaņa parādīšanās, gan viņa paveiktais, visapkārt valdošās nežēlības apstākļos glābjot sev pilnīgi svešus cilvēkus, bijis visīstākais brīnums. Filma ir stāsts par Žaņa Lipkes drosmes noslēpumu, mēģinot saprast, vai tā pamatā ir azarts, pārgalvība, spīts vai pienākums pret savu tuvāko.

"Tā filma uz mani darbojas dīvainā veidā. Pirmajā reizē, kad to redzēju, es vienā brīdī aizmirsu skatīties uz sevi un vērtēt, jo tie notikumi sāka lavīnveidīgi velties un es kļuvu par skatītāju, par īstu skatītāju, spēju abstrahēties no tā, ka tas mans ģīmis tur ir. Tas liecina par labu tam stāstam," turpina Artūrs Skrastiņš.

"Ļoti ceru, ka nebūs jāpiedzīvo situācijas, kur man būs jāpierāda kaut kas. Šis stāsts, ikviena filma, teātra izrāde dzejolis vai glezna tā vienmēr ir metafora. Vienmēr var teikt, ka šis ir ļoti vērtīgs ieguldījums stāstā par Latvijas vēsturi un svarīgiem vēstures personāžiem. Bet tas vienmēr ir stāsts par mums šodien un to, cik mēs šodien varam atļauties būt drosmīgi un kas šodien ir drosme, salīdzinājumā ar tiem laikiem. Man par to būs jādomā vēl ilgi un jāatbild uz sev nepatīkamiem jautājumiem," uzskata aktieris.