Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs izsludinās Eiropas Centrālās bankas (ECB) kritizētos likuma grozījumus mājokļu kredītu ņēmēju atbalstam. ECB norādes Saeimā gan nepaliks bez ievērības – Saeimas Budžeta komisija aicinās trešdien, 20. decembrī, apspriest Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas un komercbanku pārstāvjiem.

Saeimas Budžeta komisijā šoruden vērtēja dažādas iespējas, kā hipotekāro kredītu ņēmējiem kompensēt kredītlikmju straujo kāpumu. Plānoja kredītiestāžu kritizētu ieceri ieviest īpašu nodevu, ko pārraudzītu pašas bankas un pēc konkrētiem kritērijiem mazinātu likmes hipotekārajiem kredītiem. Taču līdz balsojumam Saeimā nonāca cits risinājums. Saskaņa ar to nākamgad nodevu iekasēs Valsts ieņēmumu dienests, kas izmaksās iedzīvotājiem summu, atbilstošu likmes samazinājumam par 30%, bet ne vairāk par diviem procentpunktiem gada laikā. Šo atbalstu saņems lielais vairums aizņēmēju – tie, kuriem kredīta atlikums ir līdz 250 000 eiro un līgums noslēgts līdz 31. oktobrim. 6. decembrī šo risinājumu atbalstīja Saeimas deputātu vairākums.

Eiropas Centrālā banka savā atzinumā par pieņemto regulējumu norādījusi vairākas problēmas. Pirmkārt, šis atbalsta regulējums virzīts bez ECB izvērtējuma. Tā iesaka likuma grozījumus papildināt ar rūpīgu analīzi par iespējamām negatīvām sekām banku nozarē. Turklāt – kompensāciju gūs arī kredītņēmēji, kuriem nav grūtību segt kredītsaistības.

Tomēr Valsts prezidents izsludinās Saeimā rasto atbalstu hipotekārā kredīta ņēmējiem. Viņš norāda, ka tas ir Saeimas politiskās izšķiršanās jautājums atbalstīt ne tikai tos, kuriem ir grūtības samaksāt kredītus, bet visus ekonomiski aktīvos Latvijas iedzīvotājus, un ECB apsvērumi neliedz izsludināt likumu. Par likuma izmaiņu virzību atbildīgā Saeimas Budžeta komisija gan trešdien pulcēs Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas un komercbanku pārstāvjus par ECB norādēm un gatavos atbildes vēstuli, stāsta komisijas vadītājs Jānis Reirs no „Jaunās Vienotības”.

Lielākās komercbankas vēl nav izlēmušas, vai apstrīdēs šos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā mājokļu kredītņēmēju atbalstam. ECB norādījusi, ka likumā paredzētā hipotekāro kredītu ņēmēju atbalsta dēļ nākotnē var būt mazāk izdevīgi kreditēšanas nosacījumi.

Latvijas Banka jau sākotnēji vērtēja, ka atbalstam hipotekāro kredītu ņēmējiem jābūt mērķētam tiem, kuriem tas visvairāk vajadzīgs. Atbilstoši datiem grūtības segt maksājumus ir apmēram piektdaļai mājokļu kredītu ņēmēju, atgādina Latvijas Bankas eksperts Elmārs Zakulis.

Latvijas Bankas piedāvātajam risinājumam mērķēt atbalstu, izmantojot Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadlīnijā par klientu spēju segt kredīta saistības, nebija deputātu atbalsta.