Raidījumā Pievienotā vērtība runājam par sezonas aktualitātēm, gan par Covid ierobežojumu jaunās sezonas atklāšanu, gan par rudens labumiem Baltijas akciju tirgū. 

Īsā brīdī vairāki Baltijas uzņēmumi iet biržā un piedāvā iegādāties akcijas, sākotnējais publiskais akciju piedāvājums jeb IPO (starptautiskais saīsinājums). Kas tas īsti ir par "zvēru", kā tādā var praktiski piedalīties un ko par to visu vajadzētu zināt?

Ar investora acīm pētām igauņu uzņēmumu "Enefit Green", kurš pirms nedēļas izziņojis savu akciju sākotnējo publisko piedāvājumu. 

Latvijā līdz 11. janvārim kārtējā ārkārtējā situācija. Vārdu spēles pie malas, bet ekonomikai divas svarīgas lietas. Pirmkārt - obligāta vakcinēšanās - ja vien nav izslimošanas sertifikāts. Valsts un pašvaldības darbā strādājošajiem un arī tiem, kam jāstrādā klātienē privātajā sektorā. Otrkārt - tirdzniecības ierobežojumi, lielā mērā nevakcinētajiem radot tādu situāciju, kāda bija mums visiem pērnajā ziemā - nopirkt var tikai pašu nepieciešamāko, bet viss pārejais - apģērbs, saimniecības lietas - jāsūta internetā. 

Vakcinēšanās vai izslimošanas prasība noteikti ietekmēs darba tirgu. Protams, var jau lepni paziņot, ka viss, rakstu atlūgumu, bet reālas alternatīvas darbavietas, ja nevēlas vakcinēties, visticamāk būs maz. Un - pieprasījuma piedāvajuma likumus neviens nav atcēlis, gan jau uzņēmumi, kas būs ar mieru organizēt darbu tā, ka attālināti var strādāt nevakcinēti, lepni diktēs savus noteikumus darbiniekiem - sak, kur tu tāds nevakcinēts citur liksies.

Saldi neklāsies arī uzņēmējiem, ja darbinieki pateiks nevakcinējos un viss, bet uzņēmumam jāturpina strādāt, nāksies vai nu pielūgties vakcinēties, vai arī meklēt citus darbiniekus. Un, iespējams, jau arī piedāvājumu - algas un citu labumu - taisīt pievilcīgāku. Jo ne viens vien uzņēmums būs spiests meklēt jaunus darbiniekus, kam ir Covid sertifikāti. 

Bet kas notiks ar tirdzniecību? Laiks rādīs.

Kas ir IPO jeb sākotnējais publiskais akciju piedāvājums?

Četrus gadus neviens jauns uzņēmums "Nasdaq Riga" biržā nebija manīts, drīzāk pretēji. Bet šoruden, tādi jau ir veseli divi - nupat noslēgusies pieteikšanās AS "DelfinGroup" akciju iegādei, jau drīz tam vajadzētu sekot degvielas tirgotāja “Virši” IPO, bet mums kaimiņos vēl visu šo nedēļu var pieteikties Igauņu  "Enefit Green" akciju iegādei. Un gaisā virmo sajūta, ka vēl vairāki citi Baltijas uzņēmumi plāno startēt biržā. 

Klausītāji jautā, kā tīri praktiski šādos akciju piedāvājumos var piedalīties, kā rezervēt akcijas, kādi varētu būt zemūdens akmeņi un ko vēlams pirms tam izpētīt.

Patiesībā tas nav nemaz tik sarežģīti, vislabāk to pajautāt savam brokerim jeb bankai, kurā jums ir ieguldījumu vai vērtspapīru konts, bet visticamāk, ka arī pats spēsiet atrast savā internetbankā “īpašo notikumu sadaļu”. Līdzīgi kā ar jau biržā kotētu uzņēmumu akciju pirkšanu, vēlams saprast, vai nav kādas komisijas maksas, lai nav kādi nepatīkami pārsteigumi. 

Un savā ziņā, piedaloties IPO, darbojas tie paši principi, kuri ir spēkā, pērkot jau biržā esošu uzņēmumu vērtspapīrus. Bet ir pāris svarīgas atšķirības. Par IPO uzņēmumu jums ir mazāk informācijas. Un līdz ar to, grūti saprast, vai piedāvātā cena par akciju atbilst tirgus cenai - ir virs vai zem tās. Kā skaidro "Citadeles"  bankas meitas uzņēmuma "CBL Asset Management" valdes loceklis Andris Kotāns - parasti uzņēmumi ir ieinteresēti biržā startēt veiksmīgi, līdz ar to bieži tā ir iespēja nopirkt akcijas ar atlaidi.