Raidījumā Pievienotā vērtība lūkojam, kas notiek nekustamo īpašumu tirgū Latvijā, kā to ietekmējusi pandēmija un ko varam sagaidīt nākotnē. Un stāsts arī par kādu biržas uzņēmumu, kura bizness saistīts ar būvniecību. Tas ir igauņu uzņēmums "Nordecon AS", kam uzticēta IKEA veikala būvniecība Igaunijā. 

Kas notiek nekustamo īpašumu tirgū Latvijā? Kā jau lielāko daļu nozaru, pandēmija skāra arī šo nozari, bet par krīzi tajā pavisam noteikti runāt nevar. Jā, ārkārtējās situācijas laikā, gan pirmā, gan otrā vilņa laikā, darījumu ir mazāk, ko var izskaidrot ar to, ka nav nemaz tik viegli ierobežojumu laikā nopirkt un pārdot īpašumu. Bet tikko ierobežojumu ir mazāk, tā darījumu skaits atkal strauji pieaug. Cenas - tās turpina lēni un stabili doties augšup, ko vēl var secināt palūkojoties statistikā skaidro Valsts zemes dienesta vadošais metodikas eksperts Jānis Artmanis.

Protams, ir viena nozare, kurā ir ievērojams kritums un kuru ierobežojumi skar visvairāk - tirdzniecība. Tirdzniecības platību tirgū šogad ir zaudējumi jau aptuveni 31 miljona eiro vērtībā, bet, ja pieskaita klāt arī pērnā gada pandēmijas pavasari, - 63 miljoni neiekasētās nomas maksās un pieškirtās atlaidēs, lēš Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags, piebilstot, ka to savukārt kompensē pieprasījums pēc industriālajām platībām. 

Atsevišķi nekustamo īpašumu attīstītāji jau ir sākuši pārveidot savus topošos projektus un plānot lielākas guļamistabas, lai tajās būtu vieta arī darba galdam un stūrītim. Jo tā ir telpa, kurā cilvēki visbiežāk izvieto savus mājas darba birojus. Diezgan optimistiski nākotnē raugās nekustamo īpašumu nozare, jo praktiski krīze ir gājusi secen, bet pēckrīzes atkopšanās un investīcijas ekonomikā būs cieši saistīta ar nekustamo īpašumu būvniecību, redzot tos četrus miljardus, kuri turpmākajos gados ieplūdīs ekonomikā ne viens vien makroekonomists jau brīdina, ka būvniecībā gaidāms straujš cenu kāpums un pārkaršana. Gints Miķelsons, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs, gan saka, ja process notiks pārdomāti, tad cenu pieaugums būs mērens.

Lielā mērā atbildība par cenu pieaugumu būvniecībā gulstas uz valsts pārvaldes pleciem, kuras spēkos ir izlemt un saplānot, kā tiks īstenoti Eiropas fondu projekti, sadalot tos vienmērīgi pa gadiem. Ja valsts to nespēs un, piemēram, birokrātisku un cita veida tūļāšanās dēļ sākumā nekas nenotiks, bet vēlāk projekti tiks ievilkti līdz pašiem beigu termiņiem un realizēti vienlaicīgi, būvniecības izmaksas strauji kāps un būs risks, ka uzbūvējam mazāk par dārgāku cenu.