Raidījumā Pievienotā vērtība interesējamies par to, ko sagaidīt nākotnē un kā nosargāt sev svarīgo! Ielūkosimies Latvijas Bankas prognozēs, kuras īsumā var raksturot – būs slikti, būs recesija, bet mierinājumam – nesatraucaties, ir bijis arī sliktāk. 

Vēl par digitālo drošību. Diemžēl joprojām ļaunprātīgiem uzbrucējiem esam visai viegls mērķis. Šodien vairāk par uzņēmumiem, bet dzirdētais gan jau noderēs arī citiem. 

Stagnācija, recesija, īstermiņā pavisam noteikti būs slikti – tādas jaunākās Latvijas Bankas prognozes, tā nomierinošā balsī izklāsta bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Skaidrs, ka ar zemu bezdarbu un augstu nodarbinātību, par ko runājām pirms pāris raidījumiem, no vienas puses, nodarbinātiem ir vieglāk pārlaist krīzi, no otras puses, uzņēmējiem ir jāmaksā aizvien lielākas algas, lai tiktu pie darba rokām un, jo vairāk naudas ekonomikā, jo vēl vieglāk turpināties cenu kāpumam.

Ekonomikā to sauc par algu – cenu spirāli, kur abi šie faktori tik turpina viens otru dzīt augšup. Un tieši to ar naudas likmju kāpumu cenšas ierobežot centrālās bankas. Šīs zāles ir rūgtas un ir risks, ka ar pārlieku strauju likmju celšanu un naudas sadārdzināšanu, jeb tās vērtības kāpināšanu var recesijas apstākļos nokaut ekonomiku pavisam, likmes ir jāturpina celt, bet jābūt uzmanīgiem saka Mārtiņš Kazāks.

Digitālā drošība

Jo ekonomikā grūtāki laiki, jo vairāk pieaug noziegumu skaits. Ja runājam par noziegumiem un ļaunprātībām digitālajā vidē – tie nav izņēmums. Turklāt pēdējā pusgada laikā strauji audzis tādu kiberuzbrukumu skaits, kur aizdomas par vienas konkrētas valsts – Krievijas – iesaisti. Vairāk nekā 210 tūkstoši internetam pieslēgtu iekārtu Latvijā augustā ir saskārušās ar kādu kiberapdraudējuma risku, liecina inormācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" statistika. Salīdzinājumam – tas ir četras reizes vairāk nekā pērn šai pašā mēnesī. Situāciju raksturo uzņēmuma TET Galvenais tehnoloģiju direktors Dmitrijs Ņikitins Latvijas Informācijas un Komunikācijas tehnoloģijas asociācijas rīkotā diskusijā uzņēmējiem.

Lai gan interneta ātruma, dažādu digitālo rīku ieviešanā esam visai gudri un priekšā citiem, diemžēl drošības jomā mūsu zināšanas un rīcība stipri iepaliek no pārējās Eiropas. Iespējams, tieši tāpēc esam tāds populārs mērķis. Nepietiek tikai ar to, ka ir kāds apmācīts datorspeciālists, kura uzdevums parūpēties, lai viss uzņēmumā darbotos droši un labi ar datoriem, ir jāiegulda arī savos pārējos darbiniekos un viņu prasmēs, saka Baltijas datoru akadēmijas izpilddirektore Signe Briķe.