Šodien runājam par to, kas Covid laikā notiek ar uzņēmumu dibināšanu, skaidrojam, kāpēc nav audzis uzņēmumu maksātnespēju skaits, runājam par tendencēm ekomercijā un šoreiz - nevis par pāriešanu uz digitālo, bet par pretējo - digitājam pievienot arī iespēju veikalā preci apčamdīt. 

Pirms dažām dienām uzzinājām jaunākos datus par IKP Latvijā pirmajā ceturksnī. Mīnus 1.5% pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Swedbank galvenā ekonomiste Latvijā Līva Zorgenfreija uzsver - galvenais iemesls - mājsaimniecību patēriņa vājums.Respektīvi, es, tu, mēs visi, sēdējām mājās un rūpīgi pārdomājām katru pirkumu, daudziem arī saruka ienākumi. 

Bet šis - pirmā ceturkšņa kritums, ir tikai iesildīšanās tam kritumam, ko redzēsim 2. ceturkšņa datos. Zorgenfreija uzsver - aprīlis ir bijis ekonomiski drūmākais mēnesis šogad, un maijā, lai gan atkopjamies, līdz iepriekšējiem rādītājiem vēl tālu. 

Bet nu - viens ir statistika, otrs ir mūsu katra sajūtas. Te citējam Daini Gašpuiti no SEB - Otrā ceturkšņa dati uzrādīs dziļāku kritumu, taču, dzīvojot reālajā laikā, smagākais varētu būt jau aiz muguras! 

Tas, kas nav aiz muguras, ir plašas diskusijas gan Eiropas Savienībā gan Latvijā - Eiropas atjaunošanas fonds. Eiropā jāpieņem budžets, kurā šie 500 miljardi grantos un 250 miljardi aizdevumos būtu paredzēti. 

Bet Latvijā - kam un par ko dot Latvijai šobrīd iezīmētos 2.9 miljardus neatmaksājamos grantos un 1.6 miljardu aizdevumu. Ir jāraugās kā šie līdzekļi tiks iepludināti ekonomikā. Ekonomiku var ļoti labi sildīt publiskie pasūtījumi, publiskie iepirkumi, kas sekmēs drīzāku atveseļošanos. 

Ar Daigu Kiopu no Lursoft plašāk runājām par uzņēmējdarbības vides rādītājiem. Ja mēs paskatāmies publiskos iepirkumus, mēs neredzam pieaugumu. Turas tādā pašā līmenī, kā bija gada sākumā. Vēl īpatnēja tendence - biežāk tiek apstrīdēti publisko iepirkumu konkursu rezultāti. Vēl uzzinājām, ka Latvijā varētu būt, ka plosās organizēta noziedznieku banda, kuras rūpals ir apzagt tehnoloģiju tirgotāju noliktavas, ziņo "Panorāma" un kā raidījumā teica Džons Tallijs no uzņēmuma "Mikrotīkls". Jāatgādina, ka pirms trim nedēļām aplaupītais "Elko" izsludināja 200 tūkstošu eiro lielu atlīdzību par informāciju, kas zagļus palīdzētu noķert. Un nu izrādās 2018. gada ugunsgrēks "Mikrotīkla" noliktavā nav bijusi nejauša nelaime. Uzņēmumam apdrošinātājs toreiz izmaksāja gandrīz 37 miljonus eiro. 

Sabremzējas jaundibināto uzņēmumu skaits, un tas bija vērojams īpaši aprīlī. Iepriekš vidēji dienā tika reģistrēti 35-40 jauni uzņēmumi, tad šā gada marta beigās, aprīli dienā vairs tika dibināti tikai aptuveni 25 uzņēmumi. Bet labā ziņa ir tā, ka šī tendence nav saglabājusies ilgtermiņā.Pēdējās divās nedēļās mēs redzam, ka līmenis atgriezies iepriekšējais. Neziņas moments ir mazinājies, un jauni uzņēmumi top. Tā ir viena pozitīva tendence. 

Arī ārvalstu investoru ieguldītais Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā šā gada pirmajos mēnešos ir lielāks nekā gadu pirms tam. Ja paskatās negatīvākus indikatorus, saimnieciskās darbības apturēšanu, nodrošinājuma reģistrēšanu, darbības izbeigšanu - arī šeit vēl neredzam sliktas pazīmes. Visticamāk, tas tādēļ, ka, piemēram, Valsts ieņēmumu dienests patlaban resursus velta dažādiem atbalsta pasākumiem, un attiecīgi uzņēmumi, kuriem ir grūtības, šobrīd var turpināt darbu, lai gan citā situācijā tiem jau būtu radušās nopietnas problēmas. Arī maksātnespējas statistika, ja neskatās kontekstā, šobrīd ir iepriecinoša.

Kas attiecas uz maksātnespēju - jāņem vērā tas, ka marta beigās jau valdība pieņēma lēmumu, ka ir saudzēšanas periods un juridiskas personas nevar līdz septembrim pieteikt cita komersanta maksātnespēju. Pats uzņēmums to var izdarīt. Arī šeit objektīva aina veidosies septembrī, ja protams, liegums netiks pagarināts. Ja mēs paskatāmies, piemēram aprīlī MN procesu pasludināja 78 uzņēmumiem,  janvārī un februārī MN skaits bija gandrīz divtik lielāks. Nezinot valdības lēmumu, var izdarīt nepareizus secinājumus. 

Par to, ka ne viss ir tik rožaini, kā rāda šā brīža uzņēmumu darbības statistika, liecinot arī pieaugošais uzņēmumu un privātpersonu nodokļu parāds. Kā skaidro Daiga Kiopa no Lursoft, parādnieku sarakstos esot ap 40 tūkstoši uzņēmumu. Salīdzinājumam - vidēji gada pārskatus ik gadu iesniedz ap 110 tūkstošiem uzņēmumu.  Bet Covid-19 krīzi Latvijā var pamanīt arī citos datos par uzņēmumiem. Tas ko mēs redzam - daudzi uzņēmumi maina darbības nozares. Pārskata savu nozari, piemēram, ja bijuši ēdināšanas pakalpojumi, pāriet uz tirdzniecību un citām jomām. Vēl viena tendence, ko manījām jau  marta pirmajā pusē - uzņēmumi slēdz filiāles vai klātienes apkalpošanas struktūras. Pozitīvi ir tas, ka atīstās ekomercija, jo darbojoties interneta vidē, tas ir jāreģistrē, un var redzēt, ka pāriet uz šīm e-platformām, tajā skaitā arī pakalpojumi. 

Teiciens, ka katra krīze ir iespēja, visticamāk jau visiem ir apnicis vēl no iepriekšējās, 2008. gada finansu krīzes, bet šoreiz tas tiešām iederas. Kamēr klasiskie “ķieģeļu” veikali un uzņēmumi steidz piedāvāt savas preces un pakalpojumus internetā, viens no Latvijas vadošajiem interneta veikaliem 220.lv paziņoja, ka ---- preču saņemšanas punktā "Akropolē" cilvēki varēs iepirkties klātienē, gluži kā parastā veikalā. 

Nu neticas, ka visai e komercijas nozarei klājas labi, bet šim interneta veikalam pārdošana tīmeklī nevedas un jāpārorientējas uz klātienes veikaliem… Stāsta Līga Bubko, 220.lv mārketinga vadītāja.

Pēdējos mēnešos tirgus pāreja uz iepirkšanos tiešsaistē ir sasniegusi to līmeni, kas tika prognozēts tikai pēc trim gadiem. Prognozes liecināja, ka 2021. gadā ekomercija Baltijas valstīs būs 5 % no mazumtirdzniecības apjoma, bet šogad gaidāms lielāks nozares izrāviens. Un ārkārtējās situācijas laikā strauji palielinājies to cilvēku skaits, kas savus ikdienas pirkumus veic tikai internetā. Bet tirdzniecība klātienē pievienota, pirmkārt, lai pircēji, atnākuši pēc savas preces, varētu krist kārdinājumā un nopirkt vēl kaut ko, un otrkārt, lai iekarotu to pircēju daļu, kuri vēl līdz galam nav gatavi uzticēties pirkšanai internetā. Vēlamies iedrošināt iepirkties internetā, domāju tam kalpos šīs klātienes ekspozīcijas, kur varēs pārliecināties par preču kvalitāti un jau nākamos pirkumus veikt internetā un uz preču saņemšanas punktiem doties tikai saņemt pasūtījumus. Neskatoties uz augošu tendenci iepirkties internetā, daļa izvēlas pirkumus veic klātienē. 

Bet ir nozares, kurām pāriešana uz e-vidi nav atbilde. Piemēram, tūrisms un viesmīlība. Latvijā restorāni ik vakaru rībināja katlus, atgādinot par nepildītajiem solījumiem, kaut vai PNV mazināšanā. Tajā pašā laikā - nekāda nodokļu mazināšana nepalīdzēs, ja nebūs klientu un daudziem jo daudziem par tūrismu atbildīgajiem nu jālauza galva, kā cilvēkus vilināt izklaidēties.

Latvijā vietējo tūrismu vilina ar saukli: atklāj Latviju droši, bet nesnauž arī kaimiņi. Rīgas tūrisma attīstības biroja webinārā bija iespējams uzzināt arī, kā klājas un kādi plāni ir kaimiņiem. Piemēram, Somijā no šodienas plānots atvērt tūrisma informācijas birojus. Lēna Lassila, Helsinki Marketing Globālās pārdošanas direktore skaidro, ka, ja būs viesi, būs arī ko tiem piedāvāt!

Mēs esam gatavi piedāvāt klientiem tās vietas, kurās nav pūļu. Vispirms mēs koncentrēsimies uz vietējo tūrismu, lai darbu atsāktu viesnīcas. Tās atveras jūnijā vai jūlijā. Ja būs iespējams ceļot starp Somiju un Baltiju, mums būs ko piedāvāt viesiem, piemēram, esam tūristiem atvēruši vairākas salas arhipelāgā. Bet Helsinkos restorāni atvērs plašākas āra terases - uzņēmumi varēs apkalpopt tik pat daudz viesu, cik ierasts, tikai plašākā teritorijā. 

Bet tuvāki ziemeļu kaimiņi - igauņi - pārliecinājušies, ka atgriezties ierastajās sliedēs nav ne viegli, ne ātri. Turpina Helena Tšistova-Pohlaka, "Visit Tallin" mārketinga biroja vadītāja: 

Tas prasa laiku. Kā pierādījām dzī√ē, aizvērt pilsētas un valstis varam ļoti ātri. Bet atsākt darbu prasa laiku. Lai gan Talinas ielās ir cilvēki, un var redzēt daudzus viesus āra kafejnīcās un restorānos, mūsu partneri - muzeji, tūristu izklaides vietas atzīst - viesu skaits ir neliels. Un tās ir sliktas ziņas. Vienīgā pozitīvā puse ir tas, ka tūristu iecienītājas vietās nav nekādu problēmu ar distances ievērošanu  -  vietas pietiek visiem!

Ievērot fizisku distanci vienam no otra - tā nav slikta doma. Lai gan jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits ik dienu Latvijā ir neliels, vīruss nekur nav pazudis. Un - kā norāda visi eksperti - pandēmijas otrais vilnis ekonomikai būs ļoti sāpīgs. Mēģināsim iztikt bez šīm sāpēm.