Franču modes karaliene Koko Šanele ir dāma, kura visu savu mūžu veltīja modei un skaistumam. Viņa vēsture iegājusi ne tikai ar mazo melno vakarkleitu, bet arī spilgtiem citātiem, kas turpina dzīvot arī pēc viņas aiziešanas mūžībā 1971. gada 10.janvārī.

 

Mazās melnās kleitas radītāja dzimusi ārlaulībā, bērnību pavadījusi trūkumā, 12 gadu vecumā zaudējusi māti, uzaudzināta bāreņu patversmē un arī agra jaunība bijusi skarba. Tāpēc viss, ko viņa dzīvē ir sasniegusi, ir viņas talanta un apbrīnojamās neatlaidības nopelns.

Melnā kokteiļkleita radās, kad autoavārijā bojā gāja Koko Šaneles mīļotais. Tajā brīdī Šanele likusi pārvilkt ar melnu drānu guļamistabas sienas un griestus, pasūtinājusi melnus aizkarus, palagus, segas. Un arī pati ietērpusies melnā – piegulošā krepdešīna kleitā līdz ceļgaliem ar garām šaurām piedurknēm. Viņa nolēma visu atlikušo mūžu staigāt melnā. Tā radās Koko Šaneles mazā melnā kleita. Līdz tam melnā krāsa bija nabadzības vai sēru zīme. Šanele padarīja to par elegances un stila simbolu.

Savos memuāros viņa raksta: “Es atklāju, ka mazā melnā kleita var būt lieliska jebkurā diennakts laikā un situācijā. Balta apkaklīte un manšetes piešķir tai atturīgi lietišķu stilu, dažādas rotaslietas – svinīgu noskaņojumu, bet grezna kaklarota padara to par vakartērpu. Turklāt pati kleita paliek nemanāma, tā tikai izceļ sievietes auguma pievilcību un ādas skaistumu.”

Mazā melnā kleita gan ir tikai viena no viņas talanta izpausmēm. Trikotāžas izstrādājumi, svītrainais jūrnieku krekls sievietes garderobē, žokeju tunikas, vieglas žaketes, audekla svārki, zīda blūzes un korekti kostīmi Šaneles radīti ideāli atbilda jaunā laikmeta prasībām. Savulaik jokoja, ka pašas bagātākās parīzietes ģērbjas kā puikas no mazturīgām ģimenēm. Turklāt līdz ar Koko Šaneli modē ienāca jauns sieviešu tips – emancipēta, sportiska, īsi apgrieztiem matiem.

Šanele uzdrošinājās radīt aromātu līniju un dot tai savu vārdu. “Chanel No.5” kļuva par apvērsumu smaržu pasaulē. Koko principiāli nakšņoja tikai viesnīcā “Ritz”, taču agri no rīta atgriezās savos apartamentos, kur saviem palīgiem iepriekš lika izsmidzināt smaržas “Chanel No.5”. „Lai klienti ierodas uz smaržu,” tā viņa savulaik teikusi pati.

Koko nekad neesot zīmējusi skices, viņa strādāja „dzīvajā” ar manekenēm, jo uzskatīja, ka tērpam jākustas, un tāpēc zīmuļa vietā izmantoja tikai drēbnieka šķēres un spraužamadatas.

Viņa ietērpa bagātus un ievērojamus cilvēkus – Djagiļevu, Stravinski, Pikaso, Dalī, Kokto, Renuāru, kā arī Ingridu Bergmani, Odriju Hepbernu, Elizabeti Teilori un Žaklīnu Kenediju. Turklāt no lielākās daļas ievērojamo sieviešu viņa par saviem pakalpojumiem neņēma naudu. Viņa teica: „Es taču nevaru ņemt naudu no cilvēka, kura priekšā, veicot mērījumus, rāpoju uz ceļiem.”

Lai arī ar Šaneli jūsmoja virkne zināmu vīrīešu, viņa nekad tā arī neapprecējās. Un zīmīgi, ka viņa nekad savas kolekcijas demonstrāciju nebeidza ar kāzu kleitu.

Koko Šanele nomira 1971. gada 10. janvārī Parīzē savos apartamentos viesnīcā “Ritz”. Viņas kontā bija 160 miljoni amerikāņu dolāru, skapī – trīs tērpi. Modes ikonu pēdējā gaitā pavadīja simtiem ļaužu, kuri godinot Koko Šaneles aiziešanu Madeleinas baznīcā bija pulcējušies, tērpušies “Chanel” radītos tērpos.