1856. gada 10. jūlijā piedzima Nikolā Tesla. Izgudrotājs, par kuru mēdza teikt, dzīvojis pirms sava laika. Viņa izgudrojumi elektrotehnikā un radiotehnikā bija tik izcili, ka Teslu mēdz dēvēt par izgudrotāju, kurš pasaulei deva 21. gadsimtu.
Nikolā Tesla ir ļoti ambicioza un noslēpumaina personība pasaules vēsturē. Piedzima viņš 1856. gada 10. jūlijā Smiļjanā, mūsdienu Horvātijā. Taču pēc nacionālās piederības Tesla bija serbs ar visām no tā izrietošajām sekām. Lepnība Teslam ja piemita, tad maz, toties pašcieņa un principi pārpārēm. Tieši principu dēļ Tesla bija viens no lielākajiem ienaidniekiem amerikāņu izgudrotājam Tomasam Edisonam.
Nikolā Teslas ceļš uz inženierzinātnēm ir apbrīnojamas pacietības piemērs. Viņa tēvs bija mācītājs, bet māte mācītāja meita, tāpēc pēc vecākā brāļa nāves, nekas neliecināja, ka Nikolā izmuks no priestera svārkiem. Traģiskas holēras epidēmijas laikā Tesla, ignorējot tēva aizliegumu, tomēr ieradās mājās un kļuva par vēl vienu ģimenes locekli, kurš saslima ar šo bīstamo slimību.
Lēkmes laikā tēvs centās iedvest ticību uz gultas guļošajam, novārgušajam dēlam, ka viņš izveseļosies. Nikolā izmantoja gadījumu un palūdza svētību izveseļoties, lai kļūtu par inženieri. Tēva mīlestībai nebija robežu un viņš piekrita. Tesla ne tikai izveseļojās, viņš iestājās Gracas universitātē.
Skolā Nikolā Tesla nepiekāpās saviem pasniedzējiem. Jau studiju gados viņš saskatīja problēmas, kas radās izmantojot līdzstrāvu. Taču augsti atzītie profesori nevēlējās pat uzklausīt Teslas argumentus, tāpēc viņš vairāk kļuva par sava ceļa gājēju.
Kad Tesla strādāja Edisona starptautiskajā kompānijā, viņš lieliski izpildīja uzdevumu Strasbūras stacijas elektrifikācijai. Piesolīto prēmiju gan viņam neizmaksāja un tādējādi Tesla pirmo reizi saskārās ar Edisona kompānijas krāpšanos.
Pārmaiņas dzimtenē un nespēja nopelnīt pietiekami savu ideju realizēšanai, lika izgudrotājam domāt par darba meklējumiem Pēterburgā. Tikai Edisona kompānijas priekšnieks Eiropā aizsūtīja Teslu ar ieteikuma vēstuli uz ASV, darbā pie paša Edisona.
Darbs pie Tomasa Edisona radīja teicienu „Strāvas kari”. Abi vīri viens otru nicināja, un iemesls tam bija attieksme. Tesla darīja to, ko prata vislabāk, meklēja uzlabojumos dažādos ģeneratoros un elektroiekārtās. Edisons savukārt, izmantoja citu intelektuālo darbu un paskopojās ar atalgojumu. Kārtējās diskusijas laikā, Edisons ieteica jaunajam zinātniekam uzlabot viņa līdzstrāvas elektromašīnu. Atlīdzībā viņš piesolīja 50 tūkstošus dolāru, kas mūsdienu naudā būtu viens miljons. Tesla izaicinājumu pieņēma un jau drīz 24 idejas tika prezentētas, ko „ideālajā Edisona mašīnā” izmainīt. Edisons pateicās par darbu, bet naudu nesamaksāja. Tā aizvainotais serbs pameta kompāniju un nozvērējās nekad neuzticēties krāpniekam Edisonam.
Abu konkurence bija ļoti asa. Tesla veiksmīgi ielēca pilsētu apgaismošanas projektos ASV. Viņš ne reizi tika apkrāpts, toties savu vārdu padarīja par uzticamības zīmi. Tesla ar Edisonu bija kandidāti Nobela prēmijai, taču tiklīdz uzzināja par otra kandidatūru, tūdaļ atteicās. Tāpēc arī radās teiciens Strāvas kari, jo abu starpā naids varēja radīt strāvu.
Teslas izgudrojumiem varētu veltīt ļoti daudz laika. Viņš ir radījis izcilus izgudrojumus elektrotehnikā un radiotehnikā. Radīja maiņstrāvas principu, izveidoja tvaika un benzīna turbīnas, nosūtīja un uztvēra radioviļņus pārdesmit kilometru attālumā. Tesla radīja priekšnoteikumus radiovadamībai. Tāpat viņš pētīja zibeni un vēlējās pierādīt, ka zibens lodes var nosūtīt apkārt visai Zemeslodei, ja vien uzbūvē attiecīgu infrastruktūru. Teslu vaino Tunguskas fenomenā, proti, meteorīta vietā viņš Sibīrijā ietrieca milzīgu elektrolādiņu. Taisnība vai mīts, bet Tesla bija interesants zinātnieks militāristiem. Tāpat Tesla bija filozofs, kurš zinātni saistīja ar augstākiem spēkiem. Kā jau mācītāja dēls, viņš nenoliedza augstāku spēku. Taču Teslas gadījumā, tā nebija reliģija. Viņš ticēja kāda ētera eksistencei, kurā var apmainīties ar informāciju. Pats Tesla mēdza teikt, ka viņš šajā informācijas telpā smeļas idejas saviem atklājumiem. Viņš nerasēja savus izgudrojumus, viņš tos radīja galvā. Tāpēc lielu nelaimju laikā, visa viņa intelektuālā bagātība bija līdzās. Par godu viņa lielajai lomai industriālās revolūcijas pielāgošanā cilvēces vajadzībām, magnētisko indukcijas vienību sauc par Teslu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X