1829. gada 10. jūnijā pirmo reizi notiek leģendārās Lielbritānijas augstskolu sacensības airēšanā. Tā sauktās laivu sacīkstes starp Oksfordu un Kembridžu kļūs par īsta sportiskā azarta un sacensību gara piemēru, kad abas komandas neatdos ne centimetra no Temzas upes ūdeņiem.

 

Ja angļu vārdu savienojums „The Boot Race” – „laivu sacīkstes” – tiek rakstīts ar noteikto artikulu un lielajiem sākuma burtiem, tad ir skaidrs, ka runa ir par ikgadējām sacensībām akadēmiskajā airēšanā astoņniekiem ar stūrmani starp Kembridžas un Oksfordas universitāšu komandām. Šīs sacīkstes starp abu prestižāko Lielbritānijas augstskolu komandām notiek katru pavasari Temzā, maršrutā no Patnijas tilta līdz Čīsvikas tiltam Londonā. Dalībnieku komandas tiek dēvētas par „The Blues” – „Zilajiem”, jo Oksfordas Universitātes Airēšanas kluba krāsa ir tumši zila, savukārt Kembridžas kluba – gaiši zila. Pirmās šādas sacīkstes Temzas ūdeņos notika 1829. gada 10. jūnijā.

Sacensību iniciatori bija divi draugi – Kembridžas students un vēlākais anglikāņu bīskaps Čārlzs Verdsvērts un Oksfordas students un vēlākais vēsturnieks Čārlzs Meriveils. Abi bija mācījušies Harrovas privātskolā, taču pēc tam nonākuši katrs savā augstskolā. 19. gadsimta pirmajā pusē airēšana bija viens no britu studentu iecienītiem sporta veidiem, un tam labprāt nodevās arī abi piesauktie jaunie džentlmeņi. Atrast domubiedrus starp studentiem nebija grūti.

Pirmajā sacensībā 1829. gada pavasarī uzvaru svinēja Oksforda. Dažus vēlākos gadus sacensības dažādu iemeslu dēļ nenotika katru gadu, līdz 1856. gadā tās kļuva par ikgadēju tradīciju, kas plaukst joprojām. Kembridžas un Oksfordas airētāju sacensības tiek uzskatītas par visprestižāko šāda veida sacīksti pasaulē. Tās notiek marta pēdējā vai aprīļa pirmajā svētdienā un pulcē Temzas krastos pāris simtus tūkstošu vērotāju. 1927. gadā savā starpā pirmoreiz sacentās arī Kembridžas un Oksfordas studenšu astoņnieki, taču par regulāru ikgadēju notikumu dāmu sacīkstes kļuva tikai 1964. gadā. Līdz pat 2015. gadam dāmu sacensības notika citā dienā un arī citā maršrutā, un tikai pēdējos piecus gadus abu dzimumu airētāji sacenšas vienā dienā un vienā distancē.

Sacensību vēsturē ir bijuši gadījumi, kad tās nācies atcelt sliktu laika apstākļu dēļ, tāpat oficiālās studentu sacīkstes nenotika Otrā pasaules kara gados, lai gan neoficiāli komandas sacentās attālāk no vācu aviācijas uzlidojumu apdraudētās Londonas. Pagājušo gadu laikā studentu komandu konkurencē 84 reizes uzvarējusi Kembridža, 80 reizes – Oksforda. Studenšu komandām šī attiecība ir 44 pret 30 par labu Kembridžai. Vienu reizi – 1877. gadā – tika fiksēts neizšķirts, kad tiesnesis apgalvoja, ka abu laivu purngali šķērsojuši finiša līniju vienlaikus. Ļaunas mēles gan melsušas, ka tiesnesis esot finiša brīdi vienkārši nogulējis. Tas tomēr varētu nebūt tiesa, jo arī publika pie finiša esot uzgavilējusi vienlaicīgi abām komandām.