1993. gadā pie savas mājas Oslo tiek sašauts norvēģu izdevējs Viljams Nīgārds – britu rakstnieka Salmana Rušdī romāna „Sātaniskās vārsmas” izdevējs.

1993. gada 11. oktobra rīts Norvēģijas galvaspilsētā bija skaidrs un dzestrs, kā jau tas mēdz būt šai gadalaikā. Zālāju un grantēto piebraucamo celiņu pie divstāvu koka savrupnama Dagali ielā 22, Oslo ziemeļrietumu nomalē bija dāsni piekaisījušas lapas no palielajā gruntsgabalā augošajiem bērziem. Pabiezo košumkrūmu zaros gan lapas vēl turējās stingri. Ap brokastlaiku iedarbojās pie mājas stāvošā Citroen signalizācija. Saimnieks, otras lielākās norvēģu izdevniecības Aschehoug direktors Viljams Nīgārds (attēlā), iznācis pie mašīnas, konstatēja, ka pārdurta priekšējā riepa. Izdevējs atvēra pasažiera puses durvis un grasījās atslēgt signalizāciju, kad praktiski vienlaicīgi viņam trāpīja divas lodes. Trieciens atsvieda Nīgārdu no mašīnas, taču viņš vēl mēģināja piecelties, kad viņu ķēra trešais šāviens, viņš saļima un noripoja dažus metrus pa slīpo piebrauktuvi. Tā pakritušu viņu pamanīja kaimiņi, kuri gan nebija dzirdējuši šāvienus - acīmredzot šāvējs, kurš slēpās dārza krūmājā, bija lietojis klusinātāju. Tūdaļ izsaukto mediķu ātrā ierašanās glāba Viljama Nīgārda dzīvību.

"Es paziņoju visiem krietnajiem musulmaņiem visā pasaulē, ka tam, kurš radījis grāmatu "Sātaniskās vārsmas" - kura sarakstīta, nodrukāta un izdota pretēji Islāma ticībai, tās Pravietim un Korānam, kā arī visiem, kas, zinādami par grāmatas saturu, iesaistīti tās publicēšanā, tiek piespriesta nāve. Es aicinu visus krietnos musulmaņus bez kavēšanās viņus nogalināt, lai kur arī tie neatrastos, tā lai neviens turpmāk neiedrīkstētos aizskart islāma svētumus. Allāha vārdā, ikviens, kas atdos dzīvību, šo paveicot, ir svēts moceklis." Šādi skan fetva - edikts, kuru saskaņā ar islāma garīgajiem jeb šariāta likumiem 1989. gadā izdeva desmit gadus agrāk uzvarējušās Irānas islāma revolūcijas vadonis un Irānas augstākais vadītājs ajatolla Homeini. Indiešu izcelsmes britu rakstnieka Salmana Rušdī romāns sarakstīts fantastiskā reālisma žanrā, un dažās tā epizodēs, kuras risinās 7. gadsimta Mekā, darbojas arī kāds pravietis Mahaunds, kurā nepārprotami atpazīstams pats Muhameds. Tā krietnu musulmaņu acīs ir zaimošana, kas pelnījusi visbargāko sodu, un norvēģu izdevējs Nīgārds, grāmatas autora personisks draugs un kaismīgs vārda brīvības aizstāvis, noteikti bija viens no pirmajiem viņu "melnajā sarakstā". Uzbrucējs tā arī netika atrasts, taču policijai nebija īpašu šaubu par uzbrukuma motīviem. Jau pāris gadus agrāk tika nodurts "Sātanisko vārsmu" japāņu tulkotājs Hitoši Igaraši un - tāpat ar nazi - smagi ievainots itāļu tulkotājs Etore Kapriolo. Savukārt dažus mēnešus pirms Nīgārda sašaušanas islāma fanātiķu pūlis Turcijas pilsētā Sivasā uzbruka viesnīcai, kur uzturējās grāmatas turku tulkotājs Azizs Nesins, un to aizdedzināja. Ugunsgrēkā gāja bojā 35 cilvēki, tulkotājam izdevās izglābties.