2005. gada 12.jūlijā 36 gadu vecumā, kas salīdzinot ar cilvēka vecumu ir 108 gadi, Ķīnas zoodārzā mirst pasaulē vecākā nebrīvē dzimusī panda Mei Mei.
 

Lielo pandu mēdz saukt arī par bambuslāci, jo tās diētā 99% ir bambuss. Lielās pandas dzīvo nelielā teritorijā Ķīnas centrālajā un rietumu daļā. Kādreiz lielā panda apdzīvoja līdzenuma bambusa mežus, bet mežu izciršana un zemju piemērošana lauksaimniecības vajadzībām radījusi situāciju, ka pandas mūsdienās dzīvo tikai kalnos trīs provincēs. Lielā panda ir Ķīnas nacionālais simbols.

Savvaļā vēl pavisam nesen bija palikuši tikai daži simti lielo pandu, tāpēc 1961. gadā, kad tika nodibināts Pasaules dabas fonds, tās kļuva par visas pasaules dzīvnieku aizsardzības simbolu. Pēc pēdējiem datiem Ķīnā nebrīvē dzīvo 239 lielās pandas, ārpus Ķīnas citur pasaulē nebrīvē dzīvo 27 lielās pandas. Savvaļā ir apmēram 1590 lielo pandu, lai gan 2006.gada DNS pētījumi liecina, ka savvaļā varētu būt 2000 - 3000 lielo pandu, un tās ir iepriecinošas ziņas, kas liecina, ka pandu populācija atjaunojas un pieaug.

Kādreiz valdīja uzskats, ka lielā panda pieder pie jenotu dzimtas, tomēr zinātniskie pētījumi ir ieviesuši un lielā panda, lai arī ir veģetāriete, pieder lāču dzimtai. Tām var novērot lāčiem raksturīgu, pēkšņu agresiju. Lielā panda var uzbrukt cilvēkam, bet tikai lai to aizbaidītu, jo panda neuzbrūk kā plēsējs.

Vidēji liela lielā panda sver apmēram 115 kilogramus, ķermeņa formas ir tipiskas lāčiem. Kažoks ir balts ar melniem plankumiem uz ausīm, deguna, kājām un pleciem, un ap acīm. Apspalvojums ir biezs, silts un sargā pandu no aukstā kalnu klimata. Lielajai pandai ir spēcīgs žoklis un lieli dzerokļi, kas lieliski noder sīksto bambusu sakošļāšanai. Ķepām ir pieci pirksti un īkšķis, kas būtībā nav pirksts, bet īkšķa funkcijām piemērojies priekšķepas spieķkaula galviņas izaugums, kas ēdot palīdz saturēt bambusa zaru. Lielajai pandai ir otra garākā aste lāču dzimtā, tā ir apmēram 15 cm gara. Visgarākā aste ir garlūpu lācim.

Lai uzņemtu pietiekamā daudzumā barības vielu, lielajai pandai bambusi ir jāapēd daudz, 9 - 14 kg dienā. Lai panda varētu pilnvērtīgi baroties, tai ir vajadzīgas vismaz 2 dažādas šķirnes bambusu. Ja būs iespējams, panda tomēr ēdīs arī gaļu, zivis un olas.

Lielās pandas ir vientuļnieces, un katrai pieaugušai pandai ir sava teritorija, kuru tā apsargā, sociālos kontaktus veidojot tikai īsajā pārošanās sezonā. Savā starpā lielās pandas komunicē ar balsi un atstātām smaržu zīmēm. Lielā panda pārvietojoties izmanto vairāk telpas atmiņu nekā vizuālo. Tāpat kā visiem lāčiem, lielajai pandai ir slikta redze, tāpēc barību tās atrod galvenokārt ar ožu. Nebrīvē lielā panda dzīvo 25 - 30 gadus, tāpēc pasaulē nebrīvē ilgāk dzīvojošo pandu dzimšanas dienas svin ar vērienu.

Dzimumbriedumu lielā panda sasniedz 4 - 8 gadu vecumā, un tā ir seksuāli aktīva līdz 20 gadu vecumam. Riesta laiks pandām ir no marta līdz maijam. Lielo pandu tēviņi, parasti 2 – 5, pulcējas ap mātītēm un cīnās par to labvēlību. Pārošanās brīdis ir īss; no pusminūtes līdz 5 minūtē. Grūtniecība gan ilgst 95 - 160 dienas.

Pandas migā piedzimst viens vai divi mazuļi, kas sver 90 - 130 g, kas ir 1/900 daļa no mātes svara. Mazuļi ir nevarīgi un katram no tiem ir nepieciešama visa mātes uzmanība, tādēļ parasti izdzīvo tikai viens mazulis. Māte mēdz vienu no mazuļiem pamest, zinātnieki nav noskaidrojuši, kādā veidā māte savvaļā izvēlas mazuli, kuru audzināt. Starp citu pandu mazuļu audzināšana ir mammu atbildība, jo tēviņi šai procesā nepiedalās.

Mazā panda sāk rāpot pēc 75 - 90 dienām, pēc sešiem mēnešiem mazuļi sāk nelielos daudzumos ēst bambusu. Māte mazuli zīda ar pienu līdz gada vecumam. Gada vecumā lielā panda jau sver apmēram 45 kg. Jaunā panda dzīvo kopā ar māti līdz pat divu gadu vecumam. Tādējādi mazuļi pandām dzimst ik pa trim gadiem.

Nebrīvē lielā panda zaudē interesi par pārošanos. Tādēļ zoodārzu darbinieki cenšas izgudrot dažādus paņēmienus, kā stimulēt lielo pandu seksualitāti, ieskaitot video filmu rādīšanu ar pandām, kas pārojas, un viagras lietošanu. Tomēr galvenais paņēmiens ir mākslīgā apaugļošana.