2011. gada 17. decembris Ziemeļkorejā atnāca ar ziņu, ka mūžībā aizgājis valsts vadītājs Kims Čenirs. Diktators valsti vadīja kopš 1994. gada.
Ziemeļkorejas iedzīvotāji par notikušo uzzināja vien divas dienas vēlāk, kad tā pati melnā apģērbā tērpusies diktore caur asarām paziņoja to, ka Kims Čenirs 69 gadu vecumā nomiris jau sestdien no “lielas garīgas un fiziskas pārslodzes”. Tas noticis vilcienā, pulksten 8:30 no rīta pēc vietējā laika, valsts līderim dodoties vizītē uz galvaspilsētas apkaimi, un to, ka līderis miris no spēcīga miokarda infarkta un sirdstriekas, apliecinājusi Ziemeļkorejas ziņu aģentūra, apgalvojot, ka tas pierādīt svētdienā veiktajā sekcijā.
Melni tērptā diktore paziņojumu turpinājusi ar šādiem vārdiem :"Visiem partijas biedriem, armijas cilvēkiem un sabiedrībai ir uzticīgi jāseko biedra Kima Čenuna vadībai, jāaizsargā un jāturpina stiprināt partijas, armijas un sabiedrības vienotā fronte."
Tikmēr sēras valstī tika izsludinātas līdz pat 29. decembrim. Bēru komiteja, jā, tāda tika izveidota ar jaunāko dēlu un mantinieku Kimu Čenunu priekšgalā, paziņoja, ka sērotāji vārēs atvadīties no Kima Čenira no 20.-27. decembrī Kumsusanas pilī, kur arī apskatei bija izlikt iebalzamētais aizgājēja tēva Kima Irsena līķis.
Pēc bērēm, kas bija 28. decembrī, notika vēl viens sēru pasākums 29. decembrī, kad no rīta raidīja šaujamieroču zalves, visi vilcieni un kuģi signalizēja ar signāltaurēm, un notika triju minūšu klusuma brīdis. Oficiālā Ziemeļkorejas versija par Kima Čenira dzīvi krietni vien atšķiras no citviet pieejamiem biogrāfiskajiem dokumentiem. Piemēram, ir versija, ka viņš varētu būt dzimis 1941. gada 16. februārī Padomju Savienībā, Habarovskas novadā, bet ziemeļkorejieši apziāati mainījusi arī viņa dzimšanas gadu uz 1942.gadu, pirmkārt, lai viņam ar tēvu Kimu Irsenu būtu tieši 30 gadu starpība un, otrkārt, lai pavisam droši varētu apgalvot, ka viņš ir dzimis Korejā.
Lai nu kā, Kims Čenirs par valsts vadītāju kļuva 1994. gadā pēc sava tēva, kurš bija Ziemeļkorejas komunisma režīma dibinātājs un pirmais vadītājs, Kima Irsena nāves. Kima Čenira laikā valsti bija piemeklējis nelabvēlīgu laika apstākļu izraisīts bads, kurā nomira simtiem tūkstošu cilvēku, tikmēr Kims Čenirs, tajā pat laikā turpināja kodolieroču izstrādes programmu, kuras ietvaros kodolizmēģinājumi veikti gan 2006. gan 2009. gadā. Tas arī ir gads, kad Ziemeļkoreja izstājās no sešu valstu sarunām par tās kodolatbruņošanos.
Starp citu, Kimu Čeniru visbiežāk uzrunāja saucot par “dārgo līderi”, tas tāpēc, lai viņu nesajauktu ar priekšteci, kuru sauca par “lielo vadītāju”.
Kad Kims Čenirs kopš 2008. gada reti kad apmeklēja publiskus pasākumus, jau bija izplatījušās runas, ka iespējams viņš ir smagi saslimis vai iespējams miris. Tomēr, viņš vēl pāris reižu parādījās publiski. Un viena no tādām reizēm bija Kima Čenira dēla Kima Čenuna pirmā publiskā parādīšanās, gadu pirms tēva nāves stāvot tribīnē līdzās tēvam, viņš noskatījās grandiozu militāro parādi Phenjanā. Tā bija pirmā militārā parāde, kas tika demonstrēta tiešraidē Ziemeļkorejas televīzijā, un pirmā reize, kad valsts iedzīvotājiem bija iespēja redzēt nākamo līderi televīzijā.
Kima Čenuna vārds pirmoreiz tika minēts Ziemeļkorejas plašsaziņas līdzekļos 2010.gada 28.septembrī, kad tie vēstīja par viņa paaugstināšanu ģenerāļa pakāpē. Bet vēl pāris dienu Ziemeļkorejas mediji pirmoreiz publicēja varas mantinieka fotoattēlu, kurā viņš redzams nevis bērnībā, bet pieaudzis. Kims Čenuns ir jaunākais no Kima Čenira trīs dēliem. Uzskata, ka viņš ar svešu vārdu ir mācījies privātskolā Šveicē. Pēc atgriešanās Phenjanā viņš mācījies Kima Irsena Militārajā universitātē un 2007.gadā to beidzis.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X