1944. gada 17. septembrī pasaulē nāca mūsdienu slavenākais alpīnists un piedzīvojumu meklētājs Reinholds Mesners.


Reinholds Mesners dzimis 1944. gada 17. septembrī Dienvidtirolē, Itālijā un ir mūsdienu slavenākais alpīnists, piedzīvojumu meklētājs, atklājējs, rakstnieks, kalnu zemnieks, bijušais Eiropas Parlamenta deputāts.

Mesners dzimis vāciski runājošā skolotāja ģimenē, viņam bija arī astoņi brāļi un viena māsa. Ar diviem no brāļiem viņš vēlāk devās arī ekstrēmos pārgājienos – gan kalnos, gan Arktikas šķērsošanas mēģinājumos. Savu bērnību viņš pavadījis Alpos, īpaši iemīlējis Dolomītalpus, kuros piecu gadu vecumā tēva pavadībā iekaroja savu pirmo virsotni.

Reinholds Mesners bija “alpīnā” stila atbalstītājs alpīnismā, kurš centās šo praksi ieviest arī Himalajos – kāpt ar maksimāli vieglu ekipējumu un minimāli izmatojot palīdzību no malas, piemēram, neizmantojot vietējos mantu nesējus.

1970. gadā, 26 gadu vecumā, viņš sasniedz savu pirmo astoņtūkstošnieka virsotni – Nangaparbatu, kas ir 8125 metrus augsta. Pirmais iespaidīgais kāpiens Himalajos bija pirmgājiens pa Rupala sienu uz “astoņtūkstošnieka” virsotni, kurā gan viņš traģiski zaudēja savu uzticamo kāpšanas biedru – brāli Ginteru.

Turpmāk ievērojamais alpīnists bieži devās uz Tibetu, lai kāptu augstajos kalnos. 1978.gadā viņš kā pirmais uzkāpa Everestā bez skābekļa balona. Tolaik ārsti uzskatīja par neiespējamu uzkāpt tik augstu bez papildu skābekļa rezervēm. Pats ievērojamākais sasniegums Mesnera kalnos kāpēja karjerā – viņš kā pirmais ir uzkāpis visos 14 “astoņtūkstošniekos”, proti, virsotnēs, kas atrodas vairāk nekā 8000 m virs jūras līmeņa, un to piedevām veicis bez skābekļa balona.

Viņš arī pirmais cilvēks, kas uzkāpis Everstā vienatnē. Daudzās 8000 m virsotnēs veicis pirmgājienus pa iepriekš neizmēģinātām sienām un takām. Ar slēpēm šķērsojis arī Antaktīdu. 2004.gadā devies ekspedīcijā cauri Gobi tuksnesim. Apceļojis Tibetu, jo viņu interesē tās kultūra. Pabijis kalnos arī Irānā, Jaungvinejā, Argentīnā, ASV, Tanzānijā, Ekvadorā, Krievijā, Japānā un citviet. Uzkāpis visu kontinentu augstākajās virsotnēs.

Sarakstījis vairāk nekā 60 grāmatas par saviem piedzīvojumiem un ceļojumiem, vairākas no tām tulkotas arī latviešu valodā.

Tāpat Mesners atklājis jau sešusalpīnismam veltītus muzejus dažādās vietās. Kopā ar domubiedriem nodibinājis starptautisku organizāciju, kas nodarbojas ar kalnu aizsardzību no dabas un kultūras aspektiem. Darbojies Eiropas Parlamentā no Itālijas Zaļās partijas.

Uz jautājumu, vai kādreiz ir gribējis būt bagāts, pasaules jumta iekarotājs Reinholds Mesners atbildējis šādi: “Es esmu bagāts, bagāts ar pieredzi, ar to laiku, ko es uzņemu sevī, ar sajūtu, ka visa dzīve vēl priekšā!”