1969. gada 19. novembrī pārpildītajā Riodežaneiro pilsētas Marakanas stadionā brazīliešu futbola zvaigzne Pele iesit savas futbola komandas “Santos” labā tūkstošos vārtus. Atzīmējot šo fantastisko rekordu, valsts prezidents izdod dekrētu par svinamas dienas sarīkošanu, bet Brazīlijas valsts pasts izdod šim notikumam veltītu speciālu pastmarku.

Pasē viņam rakstīts Edsons Arantiss du Nasimentu, bet mēs viņu pazīstam kā visu laiku labāko futbolistu Pelē. No Brazīlijas nākušo uzbrucēju un saspēles veidotāju dēvēja par “Futbola karali”.

Edsonam Arantisam du Nasimento bija tikai 15 gadi, kad viņš sāka spēlēt Brazīlijas futbola klubā “Santos”, un tikai 16 gadi, kad viņš 1956. gadā iznāca laukumā nomainīt vecāku kolēģi Brazīlijas valstvienības spēlē ar Argentīnu. Iznāca – un iesita vārtus. 1958. gada pasaules meistarsacīkstēs Zviedrijā, gandrīz pusaudža vecumā, pusfinālā prata ietriekt trīs bumbas rūdīto franču futbolistu vārtos – šīs spēles otrais puslaiks bija jaunekļa superdebija pasaules meistarsacīkstēs. Ar to tad viņš kļuva pasaules futbola elks. Uz mūžu, jo uz lauriem neatdusējās.

Kad pēc Brazīlijas atkārtotās uzvaras pasaules meistarsacīkstēs 1962. gadā, trīs bagātākie itāļu klubi salika kopā tiem laikiem milzu naudas summu – divus miljonus dolāru, lai nopirktu Peli, Brazīlijas prezidents šo darījumu aizliedza. Publiski viņš paziņoja: “Ar nacionālajām bagātībām mēs netirgojamies”.

Taču ne tikai piens un medus tecēja Peles futbola ceļa grāvjos. Bija jānorij arī dažs vērmeļu malks – kā 1966. gada pasaules čempionātā Anglijā, kad Pele ar asarām acīs pēc savainojuma pameta laukumu, bet viņa komanda netika tālāk par apakšgrupu. Toties pēc savainojuma izārstēšanas futbola karalis savas valsts izlasi atkal pacēla zelta virsotnē 1970. gadā – lai nākamajā vasarā paziņotu savu aiziešanu no izlases.

Raudāja Sanpaulu, raudāja Brazīlija, raudāja Pele pats. Un līdz nākamajam čempiona karaļkronim Brazīlija cīnījās 24 gadus.

1969. gada 19. novembrī Pelē guva savus 1000. vārtus visu sacensību kopvērtējumā, tautā tos sauca par “o milesimo” ( tūkstošie) tas notika spēlē pret Vasco da Gama, kad Pele vārtus guva, iesitot 11 metru soda sitienu.

Savus tūkstošos vārtus Pele iesita Marakanas stadionā, vietā kur futbola mīlulis godā celts un apgavilēts visbiežāk un visvairāk. Atzīmējot šo fantastisko rekordu, valsts prezidents izsludināja dekrētu par svinamas dienas sarīkošanu, bet Brazīlijas valsts pasts izdeva šim notikumam veltītu speciālu pastmarku.

Bet futbola kluba Minhenes “Bayern” prezidents Rolands Endlers tūkstošo vārtu guvējam uzdāvināja “Mercedes Benz” automašīnu. Kāpēc? Izrādās, ka futbola leģendai bijusi kaislīga mīlestība tieši pret šīs markas automašīnām. Tūkstošo vārtu dāvanā Pele saņēma gaiši zilas krāsas “Mercedes Benz” auto, kam zem motora pārsega darbojās 2,8 litru motors un par zīmīgo notikumu futbolista dzīvē atgādināja auto numura zīme WA – 1000.

Bet pavisam Pele savās 1363 aizvadītajās oficiālajās spēlēs ir guvis fantastisku birumu – 1281 vārtus. Pēdējo reizi viņš bumbu vārtos trieca ārpus konkursa. Kad angļi grasījās nojaukt Vemblija stadionu, tad attapās: futbola karalis tā vārtus ne reizi nav atslēdzis! Tad viņam ļāva to izdarīt – ar simbolisku sitienu.