2002. gada 2. jūlijā amerikāņu avantūrists un miljonārs Stīvs Fosets kļuva par pirmo cilvēku pasaulē, kam izdevies bez apstāšanās vienatnē aplidot apkārt zemeslodei gaisa balonā. Viņš nolidoja gandrīz 31 400 kilometrus.

Dēkainis, avantūrists un miljonārs Stīvs Fosets ir uzkāpis Everestā, pārpeldējis Lamanša jūras šaurumu un šķērsojis Aļasku suņu pajūgā, tomēr nekas cits nav viņu aizrāvis tā kā iecere vienatnē aplidot gaisa balonā apkārt pasaulei. Tieši tāpēc, neraugoties uz vairākiem neveiksmīgiem centieniem, Stīvs Fosets bija gatavs izdarīt visu, lai ierakstītu savu vārdu vēsturē kā pirmais cilvēks, kurš aplidojis apkārt zemeslodei vienatnē gaisa balonā. Un tā Austrālijas rietumu piekrastē, 2002.gada 19.jūnijā sākās Foseta sestais lidojums.

Startu, kas bija paredzēts vēl pirms rītausmas, nācās mazliet atlikt pārāk stiprā vēja dēļ, taču ap saules lēktu vējš pierima tiktāl, lai milzīgo sudrabaino balonu varētu piepūst, un tas pacēlās debesīs. Startu vēroja aptuveni tūkstotis cilvēku.

"Te ir viegli mākoņi, brīnišķīgs rīts, viss ir gluži fantastiski," pēc starta sacīja Foseta pārstāvis.

Bija paredzēts, ka lidojuma laikā Fosetam iznāks nosnausties pa četrām stundām diennaktī. Viņš elpos caur skābekļa masku, bet gaisa ceļotāja uzturs atgādinās karavīra ēdienkarti. Nepilnu divu nedēļu laikā Fosets bez nosēšanās veica 30 tūkstošus kilometru, ar sesto mēģinājumu piepildot savu sapni.

"Stīvs ir šķērsojis finiša līniju," bija vārdi, kurus 2002. gada 2. jūlijā sacīja Foseta lidojuma vadības centra direktors, ar to apliecinot, ka ASV miljonārs Stīvs Fosets kļuvis par pirmo cilvēku, kurš viens pats gaisa balonā aplidojis apkārt pasaulei.

Lidojuma vadības centrs paziņoja, ka gala mērķi Fosets sasniedzis, šķērsojot 117. austrumu meridiānu.

Fosets pēc rekorda uzstādīšanas paziņoja, ka ir ļoti laimīgs.

"Tas bija brīnišķīgs brīdis, esmu tik laimīgs. Tas bija ilgs ceļojums un esmu patiesi priecīgs, ka esmu sasniedzis galamērķi. Beidzot pēc sešiem lidojumiem esmu panācis iecerēto, un tas ir ļoti liels gandarījums," tā vēl pirms nolaišanās no gaisa balona paziņoja piedzīvojumu meklētājs.

Pēc rekorda uzstādīšanas 58 gadus vecais Fosets turpināja dreifēt virs Austrālijas līdz saullēktam, lai dienasgaismā sameklētu drošu piezemēšanās vietu.

Vēl pirms lidojuma pabeigšanas amerikāņu ceļotājs saņēma apsveikumus no šveicieša Bertrāna Pikāra un brita Braiena Džounsa, kuri 1999.gadā kopā kļuva par pirmajiem gaisa balona pilotiem, kam izdevies aplidot apkārt pasaulei.

Stīvs Fosets sasniedzis vairāk nekā simt rekordu dažādās jomās un viņam pieder vēl virkne aviācijas rekordu, ieskaitot garāko lidojumu pasaulē, pirmo lidojumu apkārt pasaulei bez apstāšanās un bez degvielas uzpildīšanas, kas notika 2005.gadā.

Tomēr liktenīgs viņam bija 2007. gads, kad 63 gadu vecumā, lidojuma laikā virs Nevadas viņš pazuda bez vēsts. Fosets, kurš bija izdzīvojis neskaitāmos bīstamos ceļojumos, vienmotora lidmašīnā 3.septembra vakarā izlidoja no rančo Nevadas štatā, lai no gaisa izpētītu vietas iespējamai jauna ātruma rekorda uzstādīšanai uz sauszemes, taču ar lidmašīnu pārtrūka sakari un tā pazuda bez vēsts.

Trīs mēnešus vēlāk sieva lūdza pasludināt Fosetu par mirušu, bet vēl pēc gada atrada lidmašīnas vraku, un turpat netālu arī piedzīvojumu meklētāja Stīva Foseta kaulus. Veica ekspertīzes, kas apstiprināja viņa nāvi.

Bet 2016. gadā Krievijas piedzīvojumu meklētājs Fjodors Koņuhovs aplidoja apkārt zemeslodei 11 dienās, tādējādi uzstādot jaunu rekordu ceļojumam apkārt pasaulei gaisa balonā, pārspējot Fosetu, kurš to paveica 13 dienās.