1932. gada 22. jūlijā pasaulē nācis viens no pasaulē zināmākajiem modes māksliniekam Oskars de la Renta. Kā Dominikānas Republikā dzimušais zēns iekaroja modes pasaules virsotnes?

Oskars de la Renta bija amerikāņu dizaineris, kuru mēdza saukt par pirmo lēdiju ģērbēju, jo tieši viņa veidotās vakarkleitas bija iecienījušas ASV pirmās lēdijas.

De la Renta piedzima 1932.gada 22.jūlijā Dominikanā septiņu bērnu ģimenē, un bija vienīgais puika. Viņa ģimene piederēja augstākajai sabiedrībai un dzimtā bija ārsti, juristi, arhitekti, diplomāti. Zēns uzauga drošībā un aizvadīja saulainu bērnību. Tiesa lūzums bija 18 gadu vecumā, kad mira Oskara mamma un viņš atstāja dzimteni, lai dotos studēt glezniecību Spānijas galvaspilsētā Madridē. Tur students piepelnījies, zīmējot modeļus modes namiem, un itin drīz saprata, ka mode ir viņa kaislība. Bet leģendas vēsta, ka viss sācies ar vienu kleitu. ASV vēstnieka Spānijā sieva bija pamanījusi dažas viņa kleitu skices un uzrunāja veidot tērpu savai meitai.

Kad Oskars saņēma piedāvājumu radīt izlaiduma kleitu Amerikas vēstnieka Spānijā meitai, modes mākslinieks esot pabrīnījies, bet piekritis un, viņa vārdiem runājot, radījis vienkārši skaistu kleitu meitenei, kura viņam patīk. Bet jau pēc īsa brīža šī kleita parādījās uz žurnāla “Life” vāka. Un tā bija zaļā gaisma Oskaram de la Rentam modes pasaulē.

Vispirms viņš kļuva par spāņu dizainera Kristobala Balensiagas mācekli. No slavenā spāņu Balensiaga modes nama Oskars nokļuva Parīzē, kur kļuva par asistentu augstās modes uzņēmumā “Lanvin”. Gvis gana vērtīgu pieredzi tur, viņš saprata, ka ir laiks pārcelties uz Jauno pasauli, kur viņa izredzes kāpt pa karjeras kāpnēm un gūt panākumus varētu būt krietni lielākas nekā Eiropā. Par savu veiksmīgo nākotni uzņēmīgais latīņamerikānis nešaubījās un intuīcija modes mākslinieku nepievīla, jo divus gadus pēc modes nama atklāšanas pēc viņa radītajiem tērpiem veidojās rindas.  

1965.gadā viņš radīja savu modes dizaina zīmolu, bet pats kļuva slavens jau dažus gadus pirms tam, kad viņa veidotos tērpus bieži valkāja toreizējā pirmā lēdija Žaklīna Kenedija. Viņš radīja kleitas Amerikas prezidentu kundzēm, sākot no Žaklīnas Kenedijas līdz Lora Bušai, bet viņa kontā ir arī kāzu kleita aktiera Džordža Klūnija sievai, cilvēktiesību juristei Amalai Alamudinai un starp viņa klientēm bija arī seriāla “Sekss un lielpilsēta” zvaigzne Sāra Džesika Pārkere, kā arī citas slavenības.

Oskaru de la Rentu izvēlējās pasaules bagātākās un dižciltīgākās līgavas, arābu princeses, Amerikas kinoakadēmijas balvas Oskars nominantes un laureātes, tāpēc arī radās spārnotā frāze - “Oskaru ģērbsimies pie Oskara” un diez vai modes māksliniekam var būt vēl augstāka uzslava.

De la Renta ir divreiz bijis Amerikas Modes dizaineru padomes prezidents. Viņš arī saņēmis vairākus šīs padomes piešķirtus apbalvojumus, tostarp balvu par mūža sasniegumiem 1999.gadā.

Bet kur slēpās dominikāņu dizainera noslēpums? Draugi apgalvo, ka viņam piemitis ārkārtīgi niansēts vērīgums un spēja pamanīt sīkumus. Pateicoties saviem sakariem un liekot lietā pazīšanos ar slavenībām, viņš spējis pamanīt katra sava klienta gaumi un kaislības. Starp citu pagājušā gada sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados viņu dēvēja par vienu no pievilcīgākajiem Ņujorkas vīriešiem.

2004.gadā modes māksliniekam atklāja vēzi, desmit gadu vēlāk no vēža radītām komplikācijām 82 gadu vecumā Oskars de la Renta atstāja šo pasauli.