1988. gada 23. septembris Latvijas vēsture iegājis ar to, ka šai dienā sākās pirmais starptautiskais kinoforums "Arsenāls". Tas ilga līdz 1.oktobrim. Bet pavisam “Arsenāls” pastāvēja 25 gadus.

Kinofestivāli kā starptautiskas filmu skates, kas popularizē kinomākslu, aizsākās Eiropā 20. gs. 30.–50. gados. 1932. gadā radās kinofestivālu formāts – pirmais kinofestivāls notika Itālijā, Venēcijas Mākslas biennāles ietvaros, bet līdz Otrajam pasaules karam Eiropā radās vairāki starptautiski festivāli.

Pirmais kinofestivāls Kannās, Francijā, norisinājās tikai pēc Otrā pasaules kara 1946. gadā. Saukārt 1951. gadā Berlīnē izveidoja Berlīnes starptautisko kinofestivālu. Arī pārējie būtiskākie Eiropas kinofestivāli aizsākās 20. gs. 40.–50. gados. Tas bija laiks, kad festivāli norisinājās arī ārpus Eiropas – Indijā, Austrālijā, Argentīnā. 20. gadsimta nogalē un 21. gadsimtā kinofestivāli kļuvuši par nozīmīgu parādību, kas rada un uztur noteiktu vērtību sistēmu, arī Amerikas Savienotajās Valstīs norisinās vairāki kinofestivāli, kas īpaši būtiski Amerikas neatkarīgā kino veidotājiem. 

Kinofestivāli tradicionāli piedāvā vairākas filmu programmas, no kurām būtiskākā ir konkursa programma – viena vai vairākas. Festivālos filmas cīnās par balvām, tajos tiek piedāvātas arī dažādas retrospekcijas, tematiskas filmu izlases, īpašie seansi un citi pasākumi.

Latvijā starptautisko kinofestivālu tradīciju iedibināja kinoforums “Arsenāls”, kas norisinājās no 1988. līdz 2012. gadam. Par “Arsenāla” tēvu sauc Augustu Sukutu, kurš pagājušā gadsimta 80.gados uzņēma dokumentālās filmas “Balss”, “Vieta zem saules” un “Solo”. Viņš arī darbojās kā producents un scenārija autors. Bet pirmie soļi uz starptautisku kinofestivālu tikai sperti 1986.gadā, Sukutam izveidojot filmu skati “Arsenāls”. Festivāls pirmo reizi kino mīļotājus vienkopus pulcēja 1986.gada 25.augustā tagadējās Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāles Lielajā zālē. 

Divus gadus vēlāk tas kļuva par Rīgas starptautisko kino forumu “Arsenāls”, un Augusta Sukuta izlolotais pirmais kinofestivāls sākās 1988. gada 23. septembrī un ilga līdz 1. oktobrim. Kopš tā laika “Arsenāls” kļuva par neatņemamu Rīgas kino kultūras sastāvdaļu – iesākumā katru otro gadu, bet vēlāk jau ik rudeni, izrādot pasaules un pašmāju kino šedevrus.

“Arsenāla” mūžs bija 25 gadus. 2012. gada pavasarī festivāla pārstāvji izplatīja emocionālu paziņojumu, kurā bija šādi vārdi: “25 gadus bijām spiesti skatīt “Arsenāla” kino, 2184 filmas un 330 tūkstošiem skatītāju vājprātam reiz jāliek punkts.”

Par galveno iemeslu “Arsenāla” slēgšanai minēts fakts, ka nebija izdevies vienoties ar Rīgas domi un Kultūras ministriju, par galvenajiem iemesliem minot vienaldzīgo attieksmi un finansiāla atbalsta trūkumu. Tikmēr “Arsenāla” rīcības komitejas priekšsēdētājs Māris Gailis norādīja, ka nekādus komentārus par kinofestivāla pārtraukšanu nesniegs, jo tā ir sarunājis ar “Arsenāla” dibinātāju Augustu Sukutu.

"Arsenāls bija, un tagad tas beidzās”.