1969. gada 20. martā Gibraltārā apprecējās britu mūziķis Džons Lenons un Joko Ono, vien piecas dienas vēlāk, sava medusmēneša laikā viņi sarīkoja pirmo akciju “Gultā mieram” jeb “Bed-ins for Peace”.

Joko un Lenona kāzas notika 1969.gada 20.martā Gibraltārā. Kāzu ceremonija ilgusi vien desmit minutes un vienīgie klātesošie bijusi ceremonijas vadītāja un fotogrāfs. Abi bija tērpušies baltā, Joko minisvārkos, pusgarās zeķēs un baltu platmali galvā, tikmēr Džons – baltā bītlenē un žaketē. Abiem kājās bija balti apavi. Un loģiski, ka laulību ceremonijai sekoja medusmēnesis, kas lielākoties jaunlaulātajiem ir laiks, kuru viņi pavada divatā, tomēr tas nebija nekas tāds, ko savā medusmēnesī gribēja darīt tāds ekstravagants un harismātisks pāris, kāds bija Joko Ono un Džons Lenons. Viņi medusmēnesi izmantoja, pievēršot sabiedrības uzmanību daudz nopietnākam un svarīgākam tematam par viņiem pašiem, proti, mieram pasaulē.

Pēc laulību ceremonijas Džons un Joko devās uz Amsterdamu, kur “Hilton” viesnīcas prezidenta numurā no 25. marta katru dienu veselu nedēļu, uzņēma preses pārstāvjus. Un ņemot vērā, cik slaveni tolaik viņi bija, mediji uz uzaicinājumu ciemoties slavenā pāra guļamistabā reaģēja kā mušas uz medu. Nostāsti liecina, ka sākotnēji mediji, uzzinājuši par iespēju viesoties Lenona un Ono medusmēneša numuriņā, bija cerējuši, ka tiks pie garda kumosiņa un ka abi publiski nodarbosies ar seksu. Tā vietā presi sagaidīja pidžamās tērpti jaunlaulātie, kuri ziedu ieskauti gulēja savā medusmēneša gultā un bija gatavi atbildēt uz žurnālistu jautājumiem, kā arī pozēja fotogrāfiem. Un tā septiņas dienas no deviņiem rītā, līdz deviņiem vakarā, bet fonā rotājās divi plakāti uz viena rakstīts “Hair peace/ Matu miers” uz otra – “Bed peace/ Gultas miers”.

“Mēs zinājām – lai ko mēs darītu, tas nokļūs avīzēs, tāpēc nolēmām izmantot medusmēnesi, lai izveidotu reklāmu mieram. Mēs tādā veidā pārdotu savu produktu, ko sauc par mieru. Lai pārdotu kādu produktu, nepieciešams triks, kas mūsu gadījumā ir gulta. Mēs izvēlējāmies gultu tāpēc, ka tas ir visvienkāršākais veids, kā reklamēt mieru. Mēs tomēr esam ļoti slinki,” toreiz teica Lenons.

Lai arī Lenons šo pasākumu aprakstīja ar humoru, tomēr viņš lika noprast, ka akcijas mērķis ir nopietns. Par ASV prezidentu nesen bija ievēlēts Ričards Niksons, kurš solīja izbeigt karu Vjetnamā. Niksons Parīzē bija uzsācis virkni miera sarunu starp ASV un Vjetnamas varas pārstāvjiem. Lenons toreiz cerēja, ka jaunlaulāto rīcība izdarīs spiedienu uz miera sarunās iesaistītajiem politiķiem.

“Parīzē Vjetnamas miera sarunas bija aizgājušas tik tālu, ka ieņēma galda formu, pie kura viņi taisījās sēsties. Šīs sarunas notiek jau mēnešiem. Vienas nedēļas laikā, ko mēs pavadījām gultā, mēs sasniedzām daudz vairāk,” teica Lenons. Lai arī, iespējams, akcijai “Gultā “mieram nebija nopietnas ietekmes uz politiķu lēmumiem, jo karš nebeidzās līdz 1975. gadam, Lenons guva iedvesmu radīt vienu no visu laiku iespaidīgākajām pacifisma dziesmām. Pēc vēl vienas līdzīgas performances 1969. gadā Monreālā Lenons uzrakstīja skaņdarbu “Dodiet mieram iespēju”, bet 2009. gadā, četrdesmit gadus pēc pirmās akcijas, Joko Ono aicināja savus fanus atkārtot slaveno akciju “Gultā mieram”.