1846.gada 26.februārī piedzima Viljams Kodijs jeb vēlāk labi zināms kā Bizonu Bils. Prasmīgs jātnieks, karavīrs un indiāņu skauts, Kodijs izveidoja savu vesterna tipa izrāžu šovu, kas kļuva par slavenāko pasaulē. Savu iesauku Bizonu Bils viņš dabūja, kad uzstādīja rekordu bizonu medībās, bet dzīves nogalē, Viljams Kodijs kļuva par dabas resursu aizstāvi.

 

Viljams Kodijs, kas dzīves laikā labāk kļuva zināms kā Bizonu Bils, piedzima Aiovas štatā 1846. gada 26. februārī. Viņa ģimene nodarbojās ar lauksaimniecību, bet dažādu finansiālu un sociālpolitisku satricinājumu dēļ, nolēma savu fermu pārdot un pārcelties uz tēva dzimto Kanādu. Tomēr Kodiju ģimene atgriezās ASV jau pēc dažiem gadiem, kad tēvs nolēma atsākt lauksaimnieka dzīvi ASV, pārceļoties uz Kanzasas teritoriju. Tieši šajā teritorijā ģimene saskārās ar milzīgām briesmām, jo Viljama Kodija tēvam sanāca nokļūt opozīcijā verdzības aizstāvjiem. Kādā no sapulcēm, Kodijs vecākais asi iestājās pret verdzību un kāds reakcionārs viņu sadūra. Tieši šī ievainojuma dēļ Viljama Kodija tēvs nomira, un mazais puika bija spiests sākt pelnīt pats. Apbrīnojami, ka it kā īsi pirms tēva nāves, knapi 10 gadus vecais dēls it kā jājis zirga mugurā vairākus desmitus kilometru, lai brīdinātu tēvu par uzbrukumu. Taču šī varētu arī būt daļa no leģendas par Bizonu Bilu, jo viņa vēlākajā karjerā leģendām bija ļoti liela nozīme.

Viljama Kodija nākotni pilnībā noteica jāšanas prasmes. Viņš 14 gadu vecumā sāka strādāt pasta stacijā par zirgu puisi un kurjeru. It kā viņa uzdevums bija jāt cauri prērijām un piegādāt pastu. Kad Viljams Kodijs kļuva par lielāko ASV izklaides industrijas zvaigzni, viņš dalījās atmiņās, kā augām dienām auļoja pa prērijām. Patiesībā, Kodijs bija ziņnesis, kurš savienoja pasta administrācijas ēku ar staciju un tās viena no otras atradās tikai dažu jūdžu attālumā.

Pēc darba pasta stacijā Kodijs kļuva par indiāņu skautu, viņa uzdevums bija palīdzēt armijai dzīt pēdas indiāņiem. Tāpat Kodijs vēlējās iestāties armijā, bet tas viņam neizdevās. Tad viņš kļuva par līgumdarbinieku ASV armijas vajadzībām, medījot bizonus. Tieši medībās viņš ieguva savu iesauku – Bizonu Bils, jo saderēja ar otru labāko uzņēmuma mednieku, ka pārspēs viņu nošauto bizonu skaita ziņā. Kodijs uzvarēja ar 68 nomedītiem dzīvniekiem, kamēr sāncensis nogalināja 48. Bet dīvainā kārtā, dēkainis un it kā nejūtīgs mednieks, pamazām sāka mainīt savus uzskatus.

Kad Kodijam palika 23 gadi, viņš sāka veidot trupu, kas devās izrādēs un izrādīja tipiskos priekšstatus par indiāņu un ASV karavīru cīņu, dzīvi prērijā un medībām. Ieroču, zirgu un kauju parādēs, Kodijs iemantoja izklaidētāja slavu. Viņš lieliski jāja un tāpēc arī sākumā pats rādīja priekšnesumus zirga mugurā. Savukārt pārējie šova dalībnieki, izpildīja citus trikus. Tā sākumā no 3 cilvēku komandas šovs izauga par lielu uzņēmumu ar simtiem zirgu, dekorāciju un vismaz 20 cilvēku komandu. Viljams Kodijs bija radījis Bizonu Bila Mežonīgos Rietumus.

Savos priekšnesumos Bizonu Bils centās rekonstruēt tos priekšstatus, kas valdīja par mežonīgajiem rietumiem. Lielā mērā tieši viņš arī ielika pamatus starptautiskajiem stereotipiem. Kodija šovs bija ārkārtīgi populārs ASV un to pat iekļāva Anglijas karalienes Viktorijas valdīšanas jubilejas programmā. Tā Bizonu Bils ar saviem aktieriem piecus mēnešus nodzīvoja Eiropā, izveidojot arī tūri pa kontinenta valstīm. Kad 1917.gadā 70 gadus vecais Bizonu Bils aizgāja mūžībā, viņš bija izveidojis izklaides uzņēmumu, kam piederēja milzīgs rančo un uzņēmuma vērtība mūsdienu naudā pārsniegtu divus miljonus ASV dolāru. Tomēr svarīgāki par slavu un naudu bija Bizonu Bila uzskati, kas ļāva piesaistīt lielāku uzmanību dažādiem jautājumiem. Piemēram, Bizonu Bils iestājās par sieviešu tiesībām un līdzvērtīgu samaksu starp vīriešiem un sievietēm, viņš bija kategoriski pret verdzību, viņš aicināja saprātīgi izmantot dabas resursus, jo savas dzīves laikā pieredzēja, cik ātri cilvēks var izsmelt dabas dāvanas. Laikā, kad Kodijs auga, vēl nebija upēs dambju, prēriju nesadalīja drāšu žogs un mednieki varēja atrast bizonus. Tieši Bizonu Bila uzstājības dēļ ASV Kongress izskatīja aktu par medību ierobežošanu. Jo Kodija dzīves izskaņā bizonu bija palicis tik maz, ka Bizonu Bila vārds kļuva teju par reliktu.