1644. gadā notika jūras kauja starp dāņu un zviedru flotēm, kurā ievainojumus guva Dānijas karalis Kristiāns IV. Par spīti ievainojumiem valdnieks palika ierindā, un viņa vīrišķība iedvesmoja dramaturgu Jonannesu Ēvaldu, kurš nākamajā gadsimtā savā lugā „Zvejnieki” ietvēra balādisku dziesmu par šo notikumu. Pirmoreiz izskanējusi no Dānijas Karaliskā teātra skatuves 1780. gada 27. janvārī, dziesma kļuva par Dānijas Karaļnama oficiālo himnu.

Dānijai ir divas oficiālas himnas – valsts himna un karaļnama jeb militārā himna. Tieši šai himnai Jaungada naktī atskanot no radioaparātiem un televizoriem, dāņi tradicionāli ceļas kājās un dzied līdzi.


Stāv Kristiāns pats, kur staltais masts,

No dūmiem skauts.

Šņāc gaisā viņa zobens ass,

Šķeļ gotu kaskas, pieres tas,

Līdz dzelmē slīgst to pēdīgs masts,

No dūmiem skauts.

„Lai glābjas,” sauc tie, „kā kurš māk!

Pret dāņu Kristiānu mums stāt,

Pret dāņu Kristiānu mums stāt

Nav ļauts!”


1643. gadā starp Zviedriju un Dāniju uzliesmoja kārtējais karš par ietekmi Baltijas jūrā. Dānija, kurai tobrīd piederēja arī Norvēģija, bija zviedriem diezgan līdzvērtīgs pretinieks, lai gan zviedru militārā organizācija un pieredze pēc nesen sekmīgi izcīnītā Trīsdesmitgadu kara bija pārāka. Pirmā nozīmīgākā jūras kauja starp abu karaļvalstu flotēm notika 1644. gada 1. jūlijā pie t.s. Kolbergas tīreļa krasta netālu no Ķīles ostas. Abu valstu flotes bija apmēram līdzvērtīgas, un kauja beidzās bez lieliem zaudējumiem un izšķirīgiem rezultātiem, lai gan deva dāņiem zināmas taktiskas priekšrocības. Spilgtākais moments šai kaujā bija Dānijas karaļa Kristiāna IV piedalīšanās un arī ievainošana, kad lielgabalam, kura tuvumā viņš stāvēja, trāpīja zviedru lādiņš, un lielgabals eksplodēja. Karalis guva trīspadsmit ievainojumus no šķembām un koka šķēpelēm, tomēr tūdaļ pielēca kājās, skaļi saukdams, ka viņam nekas nekaiš un dāņiem jāturpina cīņa.

Karaļa Kristiāna vīrišķība kļuva par leģendu, un nākamajā gadsimtā dramaturgs Johanness Ēvalds to apspēlēja savā vodeviļā „Zvejnieki”. Lugā brašie Zēlandes zvejnieki dzied balādisko dziesmu par savu leģendāro valdnieku, pie kam ļoti iespējams, ka dziesmas pamatā tiešām ir autentiska tautas melodija. „Zvejnieku” pirmuzvedums tapa par godu Kristiāna IV pēcnācēja karaļa Kristiāna VII dzimšanas dienai un pirmo reizi tika izrādīts Dānijas Karaliskajā teātrī 1780. gada 27. janvārī.

Lai ceļas dāņa gods un spēks,

Brāž viļņvālus!

Sveic draugu tu, kurš neprot bēgt,

Iet spītīgs, briesmu lokā slēgts,

Stāv lepns, kaut postīgs vētras spēks

Brāž viļņvālus.

Mums apkārt prieks, karš, uzvaras,

Bet dusu rokās tavējās,

Bet dusu rokās tavējās

Nu kluss.