1896. gada 28. aprīlis pasaulē nāk gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs, keramiķis, interjerists, arī mākslas kritiķis un pedagogs  Romans Suta. Viņš sarakstījis pirmo ārzemēs izdoto grāmatu par latviešu mākslu.

Nākamais mākslinieks dzimis veikalnieka Jēkaba Sutas un viņa sievas Natālijas Amālijas ģimenē. Nostāsti vēsta, ka Romans piedzimis ceļā, zirga ratos, tas noticis 1896. gada 28. aprīlī netālu no Cēsīm, Dzērbenes pagastā, mātei braucot pie māsas uz Kleķeru krogu. Tieši tāpēc vēlāk neliela, bet atlētiskā auguma, brāzmainā rakstura vīrs, pats par sevi teiks, ka dzimis Raunā, bet citreiz – ka Cēsīs.

Romana tēvs Jēkabs nācis no Raunas, kamēr mamma, saimniekmeita Natālija Amālija – no Lodes. Romana tēvs Valkā saimniekojis savā abažūru veikalā, kur loģiski pagāja arī Romana un viņa vecākā brāļa Reinhola puikas gadi. Tēvs Jēkabs bijis stingrs un prasīgs, gaidījis no dēliem paklausību un disciplīnu, kamēr Romans bijis īsts brīvdomātājs, kam izdevās kļūt par vietējo puiku barvedi, pateicoties savai fantāzijai un spējai aizraut apkārtējos.

Mākslinieks mācījās gan Valkas pamatskolā, gan Pleskavas reālskolā. Vecāki cerēja, ka reālskola nešpetno dēlu savaldīs, bet, kas tev deva, padsmitnieka gados abi ar brāli Reinholdu viņi aizbēga no mājām  un pieteicās uz tālbraucēju kuģa par jungām, un nevienam nezinot aizceļojuši līdz par Havaju salām.

Izmisušie un neziņas sagrautie vecāki, domādami, ka dēli zaudēti, ierīkojušu divas kapu kopiņas, bet tad vienā jaukā dienā pasaules apceļotāji atgriežas, krāsainiem palmu, krokodilu un daiļu peldētāju tetovējumiem izrotāti. Turklāt ar bagātīgiem piedzīvojumu stāstiem azotē. Romas, piemēram, svešās zemes esot gājis boksa ringā un cīnījies kā līdzīgs ar līdzīgu ar profesionāliem cīkstoņiem.

Brālis Reinholds pēc šī ceļojuma kāpj pa tālbraucēja kapteiņa karjeras kāpnēm, kamēr Romans pēc mammas domām nekas vairāk par bokseri dzīvē nebūs. Tomēr Romans pārsteidz ģimeni un apkārtējos iestājoties Jūlija Madernieka mākslas studijā, kur apguvis pamatus kā labs zīmētājs uzreiz tiek uzņemts Rīgas pilsētas mākslas skolas otrajā kursā. Pirmā pasaules kara laikā, ģimenei evakuējoties, Romans turpina izglītoties Penzas mākslas skolā. Un tieši tur Romans sastop savu mīlestību Aleksandru Beļcovu, kuru aizrauj Sutas dedzība un erudīcija mākslā, rezultātā abi, karam beidzoties, pārceļas uz Latviju. Starp citu Romana māte Beļcovu ilgi neesot pieņēmusi un tieši tāpēc par dēla precībām ar Aleksandru, kas notika septiņus gadus pēc abu satikšanās, mamma Natālija uzzināja tikai no preses. Idilliski laulība ilga vien pāris gadu, bet tajā piedzima meita Tatjana.

Sutas kubisma gleznas un melnbaltie tušas zīmējumi iekļauti Latvijas grafikas zelta fondā.  Tieši viņš aizsāka mūsu laikmetīgā dizaina ēru. Bijis scenogrāfs, interjeru un filmu dekorators, apgleznojis porcelānu, veidojis gobelēnu, ilustrējis grāmatas…Būdams bez augstākās mākslinieciskās izglītības, viņš  sarakstījis pirmo ārzemēs izdoto grāmatu par latviešu jaunlaiku mākslu. Tiek saukts par visīstāko avangardistu, kurš ar savu izcilo ožu allaž sajutis jaunos pasaules strāvojumus.

Otrā pasaules kara laikā Suta nokļūst Gruzijā, kur strādājis Tbilisi kinostudijā par dekoratoru, tieši Gruzijā 1944. gada 14. jūlijā Romans Suta 47 gadu vecumā nošauts kā tautas ienaidnieks.