Triumfa arka ir viens no Parīzes simboliem – ne tikai skaists un majestātisks objekts pilsētas centrā, bet arī vēsturiski nozīmīga celtne, kas saistās ar imperatora Napoleona Bonaparta vārdu. Ideja veidot Triumfa arku radās tieši viņam.

Lai gan arku atklāja 1836 gada 29. jūlijā, Napoleons to bija iecerējis jau 1806. gadā, kad iepriekšējā gada nogalē kaujā pie Austerlicas viņš sakāva apvienoto Austrijas un Krievijas karaspēku. Pēc šīs uzvaras un noslēgtajiem mierlīgumiem Napoleons kļuva par noteicēju vācu zemēs un arī Itālijā. Triumfa arkai bija jākļūst par impērijas diženuma apliecinājumu. Projektu pasūtīja arhitektam Žanam Fransuā Šalgrēnam, kuram to gan līdz galam neizdevās novest. Projektēšana aizņēma pāris gadu, vēl tikpat prasīja pamatu ielikšana. Kad Triumfa arkas arhitekts aizgāja viņsaulē, 1811. gadā arka bija gandrīz pabeigta, līdz tās plānotajam augstumam pietrūka vien aptuveni piecu metru. Šalgrēna darbu turpināja arhitekts Žans Nikolā Ijo, bet, sākoties Napoleona impērijas norietam, būvdarbi apstājās.

Vairākas desmitgades nenotika nekas. Rosība pie Triumfa arkas atsākās 19. gadsimta 30. gados, kad projekta īstenošanu uzraudzīja viens no tā laika zināmākajiem un ietekmīgākajiem franču politiķiem un zinātniekiem Luijs Erikārs de Tirī. Līdz beigu beigās Triumfa arku atklāja trīsdesmit gadus pēc tās idejas rašanās.

Tiesa, pats idejas autors imperators Napoleons Bonaparts Triumfa arkas atklāšanu Parīzē nepiedzīvoja – šajā brīdī gan viņš, gan viņa impērija jau piederēja vēsturei un mūžībai.

Tā nu sanāca, ka Triumfa arka, kas sākotnēji bija plānota kā vēsts par imperatora uzvarām, rezultātā atspoguļo visu Pirmās impērijas laiku ar tās tapšanu, apogeju, bojājeju un valsts atgriešanos mierā. Zīmīgi – lai arī savas dzīves laikā imperators arkas pabeigšanu nepiedzīvoja, 1840. gadā, kad Napoleona mirstīgās atliekas tika pārvestas uz īsto atdusas vietu, ceļš veda cauri arkai.

Pirmā pasaules kara beigās zem Triumfa arkas izveidoja Nezināmā kareivja kapu ar mūžīgo uguni, un tas bija pirmais šāda veida apbedījums, kas aizsāka līdzīgu kareivju piemiņas vietu tradīciju citviet pasaulē. Katram ir savi iemesli, kāpēc būtu jāredz Parīzes Triumfa arka, taču noteikti ir vērts redzēt sienas grebumus un iespaidīgos skatus. Tā kā arka atrodas Šarla de Golla laukuma centrā, no kura sākas 12 vienāda izmēra ielas, arkas skatu laukums ļauj baudīt vienu no elpu aizraujošajām Parīzes ainavām.