1953. gada 29. maijs ir diena, kad pirmo reizi cilvēks spēris savu kāju pasaules augstākajā kalnā Everestā jeb Džomolungmā - 8848 metrus virs jūras līmeņa. Tie bija jaunzēlandiešu alpīnists sers Edmunds Persivals Hilarijs un nepāliešu šerpa Tenzings Norgajs.

Leģendārs alpīnists, piedzīvojumu meklētājs un filantrops ir vispazīstamākais jaunzēlandietis, kāds vien jebkad dzīvojis. Tas ir sers Edmunds Hilarijs, pirmais cilvēks, kurš uzkāpis Everestā. Viņš to paveica kopā ar nepāliešu šerpu Tenzingu Norgaju.

1919.gada 20.jūlijā Oklendā dzimušais Edmunds Persivals Hilarijs dzīvojis rāmu dzīvi, līdz 33 gadu vecumā triumfāli iekaroja Everestu. Tiesa, par alpīnismu Hilarijs sācis interesēties jau skolas laikā, kad savā pirmajā ekspedīcijā viņam izdevies pieveikt 1933 metru augsto Olivjē kalnu Jaunzēlandē. Tas bija gads, kad Edmunds aizsācis vēl kāda sava sapņa piepildīšanu, uzsākot nodarboties ar biškopību.

Otrā pasaules kara laikā dienējis Jaunzēlandes karaliskajos spēkos, kā navigators.

Savam kāpienam Everestā Hilarijs sācis jau 1951. gadā, kad viņš veicis apstākļu izpētes ekspedīciju, nākamajā gadā viņš mēģinājis iekarot dažas zemākas Himalaju virsotnes, bet diemžēl nesekmīgi. Tas gan nav apturējis mērķtiecīgo alpīnistu, kurš nepadevās un darīja visu, lai ierakstītu savu vārdu pasaules vēsturē.

Everesta virsotnē alpīnisti esot pavadījuši 15 minūtes, kuru laikā Hilarijs nofotografējis šerpu Tenzingu un iespraudis virsotnē karogu, tikmēr šerpa kā ziedojumu dieviem atstājis sniegā šokolādes tāfelītes. Pašam HIlarijam foto no Everesta virsotnes nemaz neesot, jo viņš teicis, ka šerpa nav pratis rīkoties ar fotoaparātu, kamēr Tenzings Norgajs apgalvojis, ka viņš piedāvājies alpīnistu nofotografēt virsotnē, bet pirmais esot atteicies.

Ej nu sazin, kā bija patiesībā,, bet skaidri zināms ir viens 1953. gada 29. maijā Everesta virsotnē pirmo reizi nostājās cilvēki – tas notika pulksten 11.30 pēc vietējā laika, kad pēc piecu stundu kāpiena 33 gadus vecais Jaunzēlandes biškopis un alpīnists Edmunds Persivals Hilarijs un 39 gadus vecais šerpa Norgejs Tenzings bija sasnieguši punktu, par kuru vairs nevar nokļūt augstāk.

Hilarija toreizējais veikums Everesta apgūšanā sekmēja Nepālas iekļaušanos pasaules valstu saimē. Pēc uzkāpšanas pasaules augstākajā virsotnē Nepāla Hilarijam kļuva par otrajām mājām. Vaicājot nepāliešu šerpām, kā viņš varētu palīdzēt vietējiem iedzīvotājiem, 1961.gadā Hilarijs izveidoja "Himalaju trestu". Kopš tā laika šis fonds Nepālā ir uzbūvējis 27 skolas, divas slimnīcas un desmit klīnikas, atjaunojis klosterus un izveidojis skolotāju apmācības koledžu.

Hilarijs finansiāli un praktiski palīdzējis ierīkot Everesta pakājē divus nelielus lidlaukus un viena no viņa dibinātajām skolām šerpu bērniem atrodas Humjunas ciemā netālu no Everesta bāzes nometnes.

Edmunds Hilarijs 1958. gada piedalījies Britu sadraudzības transantarktiskajā ekspedīcijā un kļuvis par par vienu no pirmajiem cilvēkiem, kas šķērsojuši Antarktīdas kontinentu caur dienvidpolu, vēlāk viņš sasniedza arī Ziemeļpolu, kļūstot par pirmo cilvēku, kurš bijis abos zemeslodes polos un arī Everestā.