Pirms 100 gadiem, 1919. gada 5. februārī, četras tābrīža Holivudas kinozvaigznes – Mērija Pikforde, Čārlzs Čaplins, Duglass Fērbenkss un Deivids Vords Grifits – nodibināja paši savu kinostudiju "United Artists". Šīs studijas kontā ir vairāki arī mūsdienās atpazīti 20. gadsimta kinodarbi.

Amerikāņu kinematogrāfs bija vēl gluži nesen dzimis, tas vēl bija mēms un melnbalts, tomēr tā aizkulisēs jau risinājās arī vēlāk aktuālais cīkstiņš - studijas un producenti tiecās turēt kinozvaigznes īsākā finansiālā un radošā pavadā, kam ekrāna mākslinieki, protams, pretojās. 1919. gadā izaicinājumu kinoindustrijas magnātiem meta četras Holivudas megazvaigznes- kinodīva Mērija Pikforde, leģendārais komiķis Čārlzs Čaplins, tā dēvēto "špagas un apmetņa filmu" varonis Daglass Fērbenks un vairāku mēmā kino grāvēju režisors Deivids Vords Grifits. Kopā ar juristu Viljams Gibss Makadū viņi dibināja paši savu kinostudiju "United Artists", kas tika reģistrēta 1919. gada 5. februārī. Kinostudijas Metro Pictures vadītājs Ričards Roulends, uzzinājis par mākslinieku ieceri, esot izteicies, ka nu gan pacienti sataisījušies paši vadīt trakonamu.

Sākotnējā iecere - katram dibinātājam producēt piecas filmas gadā - izrādījās neīstenojama. Studija sāka piesaistīt jaunus partnerus un neatkarīgos producentus, starp kuriem bija tādi spoži vārdi kā Aleksandrs Korda, Semjuels Goldvins, Deivids Selzniks un Volts Disnejs. Tomēr pamazām darbība apsīka, ap 1950. gadu United Artists pastāvēja vairs tikai vārda pēc, un nākamajā desmitgadē atlikušie īpašnieki Pikforde un Čaplins pieņēma producentu Ārtura Krima un Roberta Bendžamina piedāvājumu kompāniju atpirkt. Nonākusi abu bijušo juristu rokās, kinostudija piedzīvoja savas darbības apogeju. 1961. gadā filma "Vestsaidas stāsts" - Leonarda Bernstaina mūzikla kinoversija - nopelnīja veselus desmit "Oskarus". Sekoja panākumi ar Stenlija Krāmera filmām, Serdžio Leones tā dēvētajiem "spageti vesterniem", Ričarda Lestera režisētajām filmām ar "Bītlu" piedalīšanos, Bleika Edvardsa "Rozā panteras" sēriju, un, protams, studijas visu laiku izcilāko atradumu - filmām par britu izlūkdienesta aģentu Džeimsu Bondu.

1967. gadā, United Artists esot panākumu zenītā, Krims un Bendžamins pārdeva studijas kontrolpaketi apdrošināšanas gigantam Transamerica. Viņi gan turpināja vadīt studiju, un 70. gados ar to sadarbojās tādas ekrāna zvaigznes kā Vudijs Alens, Roberts Oltmens, Silvestrs Stallone un Milošs Formans, tomēr nesaskaņas ar īpašniekiem lika abiem vadītājiem 1978. gadā aiziet. Sekoja komerciāla izgāšanās ar vesternu "Debesu vārti" 1980. gadā, pagarš īpašnieku maiņas process un apvienošanās ar Metro-Goldwyn-Meyer. Studija turpināja iepriekšējā desmitgadē sekmīgi uzsāktās sērijas - par Rozā panteru, Džeimsu Bondu un Rokiju, bet kādreizējais panākumu gars tā arī nav atgriezies, un pēdējos gados dzirdamas runas, ka United Artists dienas esot skaitītas.

Attēlā: "United Artists" dibinātāji Duglass Fērbenkss, Mērija Pikforde, Čārlzs Čaplins un Deivids Vords Grifits 1919.gadā.