1952. gada 6. februārī mirst Lielbritānijas karalis Džordžs VI. Viņa vietā Lielbritānijas tronī kāpj viņa meita Elizabete II – viena no visilgāk valdījušajiem monarhiem pasaulē, bet kā karaliene Elizabete II tronī pavadījusi visilgāko laiku.

  

Elizabete II ir Lielbritānijas karaliene ir kopš 1952. gada 6.februāra, kad mūžībā aizgāja Elizabetes tēvs – karalis Džordžs Vindzors VI.

Džordžs VI dzimis 1895. gada 14. decembrī un bija karaļa Džordža V otrais dēls, kas nozīmēja to, ka viņam nemaz nebija paredzēts kāpt tronī. Līdz ar to visu savu bērnību Džordžs pavadīja sava vecākā brāļa  Eduarda ēnā.

Pirmā pasaules kara laikā Džordžs dienēja karaliskajā flotē, bet pēc kara apprecējās ar lēdiju Elziabeti Bousu-Laionu, tādejādi Vindzoru nams saradojās ar vienu no senākajām skotu aristokrātijas dzimtām. Viņiem piedzima divas meitas Elizabete un Margarēta.

Pēc tēva nāves Džordža vecākais brālis Eduards kāpa tronī, tomēr vēl pēc gada karaļnamā notika pavērsiens un Eduardam nācās atteikties no troņa, jo viņš bija nolēmis apprecēties ar amerikāņu šķirteni Volisu Simpsoni. Tas bija unikāls gadījums Britu salu vēsturē, līdz ar to tronī kāpa Eduarda brālis Džordžs VI.

Eduards no troņa atkāpās 1936. gada 11. decembrī, bet Džordžu par karali Džordžu VI kronēja 1937. gada 12. maijā. 1948. gadā karalim atklāja vēzi, bet mira viņš no infarkta četrus gadus vēlāk – 1952. gada 6. februārī.

25 gadus vecā Elizabete tai brīdī kopā ar savu vīru princi Filipu apmeklēja toreizējo britu koloniju Keniju. Ziņa par tēva nāvi viņu sasniedza ceļā, un saskaņā ar Apvienotās Karalistes likumu tai brīdī, kad viņsaulē aiziet karalis, automātiski par monarhu kļūst viņa pirmdzimtais, kas šajā gadījumā bija Elizabete II.

Karalienes kristītais vārds ir Elizabete Aleksandra Mērija. Karaliene savulaik studējusi konstitucionālo vēsturi un jurisprudenci. Otrā pasaules kara laikā iestājusies britu armijas palīgdienestā kā apakšleitnante, vadījusi medicīniskā dienesta mašīnu un kļuvusi par automehāniķi.

Lai arī par karalieni Elizabete II kļuva 1952. gada 6. februārī, pati kronēšana notika vēl pēc laika, ļaujot tautai sērot par karaļa Džordža VI  nāvi. 1953. gada 2. jūnijā Vestminsteras abatijā 27 gadu vecumā par Apvienotās Karalistes karalieni kronēja Elizabeti II. Kronēšanas ceremoniju televīzijā skatījās vairāk nekā 20 miljoni cilvēku Lielbritānijā.

2015. gada 9. septembrī Elizabete II kļuva par visilgāk valdījušo britu monarhu, apsteidzot savu vecvecvecmāmiņu karalieni Viktoriju. Tāpat viņa ir visvecākā valdniece, kāda bijusi britu tronī.

Elizabete II bija pirmā karaliene britu karaļnama vēsturē, kas 1992. gadā brīvprātīgi nolēma maksāt ienākuma nodokli, tādējādi simbolizējot tuvināšanos tautai.