Pirmskara Ungārijā pastāvēja īpaša militāra vienība – Svētā Stefana sardze, kuras uzdevums bija karalisko regāliju glabāšana. Otrā pasaules kara noslēgumā sardzes virsnieki izveda Sv. Stefana kroni un citas regālijas uz rietumiem, kur nodeva glabāšanā Savienoto Valstu valdībai. Tikai 1978. gada 6. janvārī relikvijas atgriezās dzimtenē.

 

1945. gada maija sākumā Eiropā risinājās pēdējās 2. pasaules kara cīņas. Amerikāņu vienības ieņēma Matzē pilsētiņu Austrijas rietumdaļā, un šeit viņiem padevās gūstā vairāki ungāri pompozās huzāru uniformās. Ungāru komandieris stādījās priekšā kā pulkvedis Ernsts Pajtašs, Svētā Stefana kroņa sardzes komandieris, un atklāja, ka pilsētas tuvumā paslēpis ungāru tautas visvērtīgākās relikvijas: Ungārijas karaļu kroni, kā arī valstsābolu, scepteri, zobenu un kronēšanas apmetni. Kroņa sargātāji bija izveduši dārgumus no dzimtenes, kuru okupēja Sarkanā armija. Pulkvedis Pajtašs lūdza Savienoto Valstu valdību uzņemties glabāšanu līdz brīdim, kad tos varēs atdot ungāru tautai.

Svētā Stefana kroni var aplūkot Ungārijas valsts ģerbonī. Leģenda vēsta, ka pirmais kristīgais Ungārijas karalis Stefans kroni saņēmis no Romas pāvesta, un kronēts ar to tieši mūsu ēras 1000. gada Ziemassvētkos. Pētījumi gan liecina, ka, visticamāk, kronis izgatavots vēlāk – 12. gadsimtā. Tas veidots pēc viduslaiku Bizantijas imperatoru kroņu parauga. Apmēram piecus centimetrus plata zelta josla apjož valkātāja pieri, savukārt divas citas tikpat platas joslas krusteniski savienojas virs galvas.

Kroni rotā dārgakmeņi, pērles un emaljas attēli: Kristus, erceņģeļi, svētie, apustuļi, 11. gadsimta Bizantijas un Ungārijas valdnieki. Kroņa virspusē redzamais krustiņš pievienots, domājams, 16. gadsimtā un noliekts slīpi kādā gluži sadzīviskā negadījumā, bet tā arī nav iztaisnots. Taču Svētā Stefana kronis ir unikāls ne tikai sava senuma dēļ. Tradicionāli viduslaiku Eiropas monarhi bija valdnieki „no Dieva žēlastības” – proti, viņu varu pār pavalstniekiem noteica ar debesīm slēgta derība. Savukārt ungāri uzskatīja, ka Dieva derība slēgta nevis ar karali, bet gan ar kroni. Vismaz teorētiski karalis un tauta Svētā Stefana kroņa priekšā bija vienlīdzīgi.

Amerikas valdība uztvēra sev uzticēto misiju ļoti nopietni. Relikvijas nonāca Zelta rezervju glabātavā Fortnoksā, un tikai daži cilvēki visā pasaulē zināja to atrašanās vietu. Tikai pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Ungārijas Tautas republikas valdībai izdevās pārliecināt prezidenta Kārtera administrāciju, ka kronis, atgriezies Ungārijā, kļūs par tautas, nevis komunistiskās varas atribūtu. Tā nu 1978. gada 6. janvārī Svētā Stefana kronis atgriezās Budapeštā un nonāca Nacionālā muzeja ekspozīcijā.