1992. gada 6. maijā 90 gadu vecumā mirst leģendārā Vācijā dzimusī aktrise un dziedātāja Marlēna Dītriha.

“Laimīgs ir tikai neglītais pīlēns. Viņam ir laiks vienatnē padomāt par dzīves un draudzības jēgu, palasīt grāmatu, palīdzēt citiem cilvēkiem. Tā viņš pārvēršas par gulbi. Tikai ir vajadzīga pacietība!”— ekrāna un skatuves zvaigzne Marlēna Dītriha savus vārdus spilgti apliecināja dzīvē, pierādot, ka ar  pacietību un uzstājību viņai izdevās no vienkārša policista „savādās” meitas kļūt par karalieni, kuras priekša vīrieši noslīga ceļos.

Marlēna Dītrihabija vācu kinoaktrise un dziedātāja, pirmā aktrise no Vācijas, kas guvusi panākumus Holivudā. Amerikas kinoinstitūts Dītrihu nosaucis par vienu no visu laiku labākajām aktrisēm, ierindojot viņu devītajā vietā dižāko Amerikas ekrāna leģendu sarakstā.

Marlēna Dītriha, īstajā vārdā Marija Magdalēna fon Loša dzimusi 1901.gada 27.decembrī Berlīnē. Viņa studējusi Mūzikas akadēmijā un Reinhardta dramatiskās mākslas skolā. 1922.gadā viņa debitēja kā kino un teātra aktrise, bet kļuva slavena pēc režisora Džozefa fon Šternberga 1930.gadā uzņemtās filmas "Zilais eņģelis". Muzikālajā drāmā viņa atveidoja kabarē dziedātāju Lolu Lolu. Visas šajā lentā izpildītās dziesmas uzreiz iemantoja popularitāti un vēlāk kļuva par Dītrihas koncertrepertuāra klasiku. Pēc filmas pabeigšanas Dītriha, paklausot Šternberga ieteikumam un mudinājumam, pārcēlās uz ASV, kur Holivudā viņu sadarbība turpinājās. Tapa vairākas veiksmīgas filmas, turklāt Dītriha, pateicoties gan lomām, gan nopietnām investīcijām viņas publiskajā tēlā, kļuva par kinozvaigzni.

Fon Šternbergs lika aktrisei kardināli mainīt ārieni. Apaļīgas jaunkundzes nekad nav guvušas panākumus Holivudā. Aktrise sāka ievērot stingru diētu, kurā ietilpa tikai melna kafija, ūdenī izšķīdināta rūgtā sāls un cigaretes. Krūtis kļuva kārdinošākas pēc to korekcijas ar līmlenti. Ar plākstera un pēc tam arī ar plastiskās operācijas palīdzību Marlēna likvidēja krunciņas uz sejas. Rūpīgi ieveidoto platīnblondo matu vilnis piešķīra viņai jaunu šarmu, bet izrautie dzerokļi mainīja sejas vaibstus, radot viņai turpmāk raksturīgos iekritušos vaigus. Dītriha, pateicoties gan lomām, gan nopietnām investīcijām savā publiskajā tēlā, kļuva par kinozvaigzni.

Pirmā Dītrihas loma Holivudā bija 1930.gada filmā "Maroka", par to viņa nominēta Amerikas kinoakadēmijas balvai kā labākā aktrise. Par īstu Holivudas zvaigzni viņa kļuva, piedaloties tādās filmās kā "Šanhajas  ekpresis", "Blondīne Venēra" un "Velns ir sieviete". Lieki piebilst, ka līdz ar aktrises panākumiem, slavu izpelnījās arī viņas neskaitāmie romāni ar slavenībām visā pasaulē – aktieriem, ģenerāļiem, rakstniekiem, tai skatā arī Žanu Gabēnu un Ēriku Mariju Remarku.

Viņa izkopa balsi, jo apzinājās, cik spēcīgi tā iedarbojas uz vīriešiem. Ne velti Ernests Hemingvejs ir izteicies, ka viņa spēja salauzt sirdis ar savu balsi vien. Ar slaveno rakstnieku viņai izveidojās gandrīz ideāls romāns, kas turpinājās vairāk nekā 30 gadu. Kad Vācijā varu pārņēma Ādolfs Hitlers, neraugoties uz viņa personīgajiem lūgumiem, Dītriha atteicās strādāt Vācijā un 1937.gadā pieņēma ASV pilsonību. Loģiski, ka viņas filmas tolaik dzimtenē tika aizliegtas. Kļuvusi par ASV pilsoni Otrā pasaules kara laikā viņa vairāk nekā 500 reižu koncertējusi sabiedroto karaspēkam. Tā kā aktrise prata dziedāt trīs valodās, viņa ar panākumiem koncertēja Parīzē, Londonā, Lasvegasā, Kopenhāgenā, Sidnejā, kā arī pēckara Vācijā. Aktrisei izdevās piepildīt skatītāju pilnas zāles visa pasaulē līdz pat 70 gadu vecumam, liktenīga bija koncerturneja Austrālijā, kad viņa uz skatuves lauza kāju.

Pēdējie Marlēnas Dītrihas mūža gadi līdz aiziešanai no šīs pasaules 1992. gadā pagāja Parīzē.

Starp citu par vācu kinoleģendas aiziešanu viņsaulē ar skaļu paziņojumu klajā nāca viņas draudzene. Vācu kinoleģenda Marlēna Dītriha, iespējams, beidza savu dzīvi, izdarot pašnāvību, tā aktrises 100 gadu jubilejas priekšvakarā paziņoja viņas tuva draudzene, sakot, ka "viņa, droši vien mira no miega zāļu pārdozēšanas".

Norma Bosketa, bija vienīgā, kura  ikdienas apmeklēja leģendāro aktrisi viņas Parīzes dzīvoklī pēdējos mūža gados. Kā stāstīja aktrises draudzene, tad  divas dienas pirms savas nāves kinozvaigznei bijis asinsizplūdums smadzenēs.

"Kā rezultātā, viņa vairs nevarētu turpināt dzīvot savā dzīvoklī," teica Bosketa. "Viņu būtu nogādājuši aprūpes mājā. Bet viņa par katru cenu vēlējās no tā izvairīties."

Marlēna Dītriha mira 90 gadu vecumā 1992. gada 6. maijā, Parīzē. Viņu apglabāja līdzās savai mātei kapsētā Berlīnē, pirms tam viņas ķermenim netika veikta sekcija.