1903. gada 8. maijā Taiti mirst franču postimpresionisma gleznotājs Pols Gogēns.


Ežēns Anrī Pols Gogēns bija nozīmīgs franču mākslinieks, postimpresionisma pārstāvis. Izrādās, ka viņš bijis autodidakts, jo zināšanas apguvis pašmācības ceļā, turklāt glezniecībai viņš pievērsies vēlu. Pirms tam bijis labi situēts banku darbinieks, kurš par mākslu sācis interesēties vien pārkāpjot trīsdesmit gadu slieksni. Uz interesi par mākslu viņi mudinājis gleznotājs Kamils Pisaro.

Pēc tikšanās ar šo impresionisma pārstāvi, Gogēns pašmācības ceļā sāka apgūt glezniecības tehniku. 1883.gadā viņš pameta savu darbu, ģimeni, bērnus un devās uz Parīzi. No Parīzes Gogēna ceļš pēc pieciem gadiem aizveda uz Bretaņu, kur viņš izveidoja domubiedru grupu, ko nosauca par Pontavēnas skolu, jo viņi bija apmetušies Pontavēnas ciematā. Mākslinieku grupa attēloja Bretaņas ainavas un vietējo iedzīvotāju ikdienas gaitas. Kad Parīzē šī grupa sarīkoja pirmo izstādi, publika viņus neiemīlēja, tieši tāpat kā kritiķu uzslavas nesadzirdēja.
Gogēns krietni sadrūmis nonāca pie secinājuma, ka civilizācija ir slimība un tādēļ nolēma meklēt laimi dzīvojot ārpus Eiropas. Un starp citu, tāda pieredze viņam jau bija bijusi, jo bērnību kopā ar mammu pavadījis ārpus Eiropas, proti, dzīvojis Peru. Bet tagad brieduma gados vispirms apmeties Martinikas salā, bet tur viņam lāga nepatika. Un tad ceļš viņu aizveda uz Taiti. Tur gan Gogēnam arī nācās piedzīvot vilšanos, kā viņš rakstījis draugiem: "Taiti kļūst pilnīgi franciska. Pamazām vien visi senie veidi, kā viss tika darīts, izzudīs..."

Tiesa gan mākslinieks esot pelnījis tīri labi ar gleznošanu un kokgriezumiem, taču vēstulēs draugiem vienalga sūdzējies par nabadzību.

Taiti gleznotajos darbos Gogēns attēloja dabu, salas iedzīvotājus, pauda cilvēka un dabas harmonijas ideju. Šie darbi ir krāšņi, dekoratīvi, ar intensīvu kolorītu. 1892.gadā Gogēns atgriezās Parīzē un sarīkoja savu Taiti darbu izstādi, kura atkal neguva panākumus. Kad jau kārtējais mēģinājums atgriezties Francijā un gūt panākumus cieta neveiksmi, viņš atkal atgriezās Taiti, kur radīja vienu no savām izcilākajām Taiti posma gleznām “No kurienes mēs nākam? Kas mēs esam? Kurp mēs ejam”.

Tātad 1895.gadā viņš atgriezās Taiti, kur pavadīja visu savu atlikušo mūžu. Nāve mākslinieku pārsteigusi nesagatavotu, 54 gadu vecumā viņš miris no sifilisa, ko bija saasinājusi alkohola lietošana. Taču kāda cita versija teic, ka viņš miris no sirdstriekas.

Viens ir zināms skaidri, Gogēnu par izcilu mākslinieku atzina vien pēc nāves. Piemēram, viena no Taiti perioda gleznām, kurā redzamas divas salas iedzīvotājas, viena – ģērbusies salas tradicionālajā tērpā, otra – rietumnieciskā kleitā, vēl nesen nopirkta par 300 miljoniem ASV dolāru. Tieši tik daudz Kataras valsts samaksāja par Gogēna gleznu, “Kad tu precēsies”.