Raidījumā Zaļais vilnis stāsts par putnu vērošanu janvārī un par gada tauriņu. Interesējamies, kas notiek un ar auto lūžņiem un var kļūt par vides aktīvistu.

 

“Pirmais mēnesis ir tas laiks, kad cilvēki veras debesīs un īpašāk pievērš uzmanību putniem,” stāsta entomologs Uģis Piterāns, Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja Zooloģijas krājuma glabātājs. Šajā laikā putnu vērotāji sacenšas, kurš ieraudzīs vairāk putnu debesīs gada pirmajā mēnesī.

Tā kā Uģis Piterāns ir entomologs – kukaiņu pētnieks, no putnu vērošanas viņš ir aizguvis tradīciju arī vērot kukaiņus un vislabāk var novērot dienas tauriņus. Tauriņu vērošanas akcijā 2018. gads ir pēdējais, jo bija izvirzīts mērķis līdz simtgadei katrā novadā novērot 50 tauriņu sugas. Bet gada kukainis šogad ir jāņogu raibenis.

SIA “Autopārstrāde” un “Tolmets” pārstāvis Valdis Uburģis iepazīstina, kā metāllūžņu pārstrādes poligonā darbojas milzīga metāllūžņu smalcināšanas iekārta, lai sasmalcinātu nolietotās automašīnas un radītu lūžņus, kurus pēc tam atkal var pārkausēt.

Biedrība "Zemes draugi" jau otro gadu rīko vides aktīvisma mācības, jo uzskata, ka cilvēki aktivitāte palīdz gan vides aizsardzībā, gan iekustina sabiedrību plašākiem mērķiem. Plašāk par mācībām stāsta Zane Ruģēna no biedrības "Zemes draugi".