Nākotnes viedā pilsēta nav iedomājama bez 5G tehnoloģiju ieviešanas un attīstīšanas, un Baltijas valstīm būtu jāuzņemas 5G līderu loma. Tādi paziņojumi vismaz izskanējuši no politiķiem pēc Latvijā notikušā 5G tehnoloģijām veltītā foruma. Par secinājumiem un to, ko tad šajā jomā dara zinātnieki, saruna raidījumā Zināmais nezināmajā. Ar pavisam svaigiem iespaidiem no nule kā aizvadītā foruma “5G Techritory” studijā ir ieradušies pētnieki, kuriem 5G tehnoloģijas sniedz jaunas iespējas un arī izaicinājumus. Raidījuma viesi: Rīgas Tehniskās Universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns Jurģis Poriņš un šīs pašas fakultātes Telekomunikāciju institūta pētnieks Toms Salgals.

"Ir divas jomas, ar kurām saista 5G tehnoloģiju izmantojumu, viena no tām ir rūpniecība, kur esošo ražošanu aizstātu pilnībā roboti un automatizācija. 5G sniedz arī iespēju automātiski mainīt gan ražošanas veidu, gan produkciju,"skaidro Jurģis Poriņš.

"Papildus tam nāk klāt šobrīd aktuālās simulācijas – rūpnīcu vispirms izstrādā detalizēti kā simulāciju virtuālā vidē, tad veido tehnoloģijas un ieguvums, ka kvalitatīvi un ātri saražo produkciju."

Otra svarīgā joma ir viedās pilsētas.

"Galvenais mērķis ir uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti. Ja mums ir vieda stāvvietu meklēšanas sistēma, tas ekonomē mūsu laiku, braukājot pa pilsētu un meklējot brīvās stāvvietas Tas ir viens no izaicinājumiem 5G tehnoloģijai, jo ir jāveido infrastruktūra, nepietiek tikai ar bāzes stacijām," turpina Jurģis Poriņš.

Viņš arī atzīst, ka Latvija kopā tuvākiem kaimiņiem Skandināvijā ir vieni no virzītājspēkiem 5G tehnoloģiju attīstībā. Mūsu priekšrocība - labi attīstīta infrastruktūra.