Lielbritānijas vadošajās universitātes pēdējos gados pieaudzis to studentu skaits, kuri krāpjas savos akadēmiskajos darbos un pētījumos. Ar šādu problēmu saskaras gan Oksfordas, gan Kembridžas universitātes, kur studenti pamanās “nopirkt esejas”. Akadēmisko darbu nopirkšana ir tikai viens no pārkāpumiem, kurus fiksē universitātes un zinātniskie institūti pasaulē. Ne mazāk aktuāla ir datu falsifikācija, plaģiātisms un daudzas citas akadēmiskā negodīguma izpausmes, vēsta portāls theguardian.com.

Arī Latvijā nav sveša problēma, kas saistās ar akadēmisko godīgumu, un temats kļūst arvien aktuālāks, tikai par to vēl maz runājam, atzīst raidījuma dalībnieki. Tajā pašā laikā arvien biežāk ir gadījumi, kad studenti mēdz vērsties pie pasniedzējiem un lūdz palīdzību risināt situācijas, kad grupas ietvaros kāds nestrādā vai veic darbu negodīgi.

Zinātnieki, pētnieki, pasniedzēji un citi akadēmisko institūciju darbinieki jau izsenis dažādās sabiedrībās guvuši uzticības garantu – viņu viedokļos ieklausās un viņu darbu novērtē. Vienlaikus zinātnē, līdzīgi kā citās nozarēs, ik pa laikam novērojami pārkāpumi un tad šī uzticēšanās sašķobās. Par akadēmisko godīgumu un biežākajiem pārkāpumiem pētniecībā saruna raidījuma Zināmais nezināmajā. Diskutē Rīgas Tehniskās universitātes asociētā profesore Alla Anohina-Naumeca un Rīgas Stradiņa universitātes Pedagoģiskās izaugsmes centra izveidotāja un vadītāja Nora Jansone-Ratinika un šīs pašas universitātes Studējošo pašpārvaldes akadēmiskā virziena vadītājs Māris Lapšovs.