Latvijas daba iedvesmo ne tikai māksliniekus un citu radošo profesiju pārstāvjus, bet arī pētniekus, lauksaimniekus un pavārus. Nesen klajā nākusi pavārgrāmata, kurai idejas smeltas no Latvijas dabiskajiem zālājiem. Apkopojot sentēvu receptes un radot pavisam jaunas garšas, Restorāna “Kest” šefpavārs Māris Jansons kopā ar Vides risinājumu institūtu un Latvijas Dabas fondu radījis dabiskajai pļavai veltītu recepšu grāmatu “Pļava”.

Kādus pļavu augus var izmantot kulinārijā un vai atgriešanās pie savvaļas augu ievākšanas ļautu sargāt izzūdošos zālājus, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē šefpavārs Māris Jansons, bioloģe, Vides risinājumu institūta pētniece zālāju eksperte Rūta Abaja un dabas tūrisma saimniecības "Drubazas " saimnieks Ģirts Dzērve.

Recepšu grāmatā “Pļava” iekļauti 25 augi, kuri sastopami Latvijas dabiskajās pļavās un kuru unikālās garšas un smaržas īpatnības ļāvušas šefpavāram radīt pavisam jaunas, pat izaicinošas receptes. Grāmatas receptēs izmantoti tādi augi kā gaiļbiksīte (Primula veris), stāvais retējs (Potentilla erecta), ārstniecības ancītis (Agrimonia eupatoria), pļavas bitene (Geum rivale) un daudzi citi.

Linu audzēšanas vēsture Latvijā

20. gadsimta sākumā linu audzēšana bija ierasta daudziem lauku saimniekiem. Mūsdienu Latvijā linu lauks ar ziliem ziediņiem praktiski vairs nav redzams. Kā linus audzēja senatnē un kā linu šķirnes mūsdienās var pielāgot klimata pārmaiņu nestajām izaicinājumiem.

Šobrīd vienīgā Latvijā selekcionētā linu šķirne zied baltiem, ne ziliem ziediem. Pie šķirnes izveides teju pirms 30 gadiem darbu sāka agronome un lauksaimniecības zinātņu doktore Veneranda Stramkale un uz Latvijas Republikas simtgadi viņa uzdāvāja jauno šķirni. 

Kā viņa pati raksta: „Šie lini, kuriem dots dzimtās puses vārds - „Viļāni”, ir paredzēti gan šķiedras, gan sēklu ražošanai. Šai šķirnei ir laba veldres izturība un mazāka uzņēmība pret nozīmīgākajām linu slimībām. Tā zied baltiem ziediem un ir piemērota Latvijas augsnes un klimatiskajiem apstākļiem.” 

Latgale izsenis bijusi linu audzēšanas vieta, un par to, kā notika šī lakstauga audzēšana, novākšana un apstrāde, stāsta Viļānu novadpētniecības muzeja vadītāja Margarita Skangale. Viļānu muzejā ir ekspozīcija, kas iepazīstina apmeklētājus ar lina garo ceļu no iesēšanas līdz apstrādei, tāpēc lūdzu muzeja vadītāju pastāstīt par procesu.