Latvijas Dabas muzejs par gada dzīvnieku izvēlējies tik ierastu, bieži sastopamu dzīvnieku kā stirna. Kā pamatojums izvēlei ir cilvēku mazās zināšanas par šķietami parastiem Latvijas dzīvniekiem. Iepazīstam tuvāk stirnas! Stāsta Latvijas Nacionālais dabas muzeja Komunikācijas nodaļas vadītāja, zooloģe Inta Lange.
Stirna ir mazākais un visbiežāk sastopamais briežu dzimtas dzīvnieks Latvijā. Iespējams, daudz būsim manījuši dabā stirnu atstātās pēdas, skatījuši šos dzīvniekus grāmatu lappusēs un dokumentālās filmās, bet stirna tāpat saglabājusi zināmu noslēpumainības plīvuru, un šim graciozajam dzīvniekam tas itin labi piestāv. Stirnas ir arī prasmīgas izdzīvotājas, kļūstot par ļoti ierastu dzīvnieku mūsu dabas ainavā.
Latvijas Nacionālais dabas muzejs gada dzīvnieku izvēlas jau 25 gadus. Tradīciju izvirzīt gada simbolu muzejs aizsāka 2000. gadā ar mērķi populārzinātniskā veidā stāstīt sabiedrībai par Latvijā aizsargājamiem dzīvniekiem. Laika gaitā gada dzīvnieka gods piešķirts arī bieži sastopamām dzīvnieku, visbiežāk zīdītāju, sugām, jo ikdienas darbs muzeja speciālistiem pierādījis, ka arī par tām ir interese un trūkst zināšanu.
Tieši ar tādu apsvērumu par 2024. gada dzīvnieku Dabas muzejs izvēlējies mazāko un biežāk sastopamo briežu dzimtas pārstāvi Latvijā – stirnu Capreolus capreolus.
Gada kukainis - lielacu kamene
Šogad gada kukaiņa gods pienākas bišu dzimtas pārstāvei lielacu kamenei, kura ir īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, kā arī Latvijas Sarkanajā grāmatā iekļauta kameņu suga. Kā nosaukums vēstī, šai kamenei vai, pareizāk sakot, kameņu tēviņiem ir lielas acis, bet cik viegli vai grūti to var atšķirt no citām kameņu sugām, kur dzīvo šīs lielacu kamenes, stāsta Latvijas Entomoloģijas biedrības pārstāvji Jānis Gailis un Madara Merle, kuri, arī pastāsta par sirmām kamenēm.
Latvijā mīt ap 30 kameņu sugām un lielacu kamene ir viena retākajām, ne tikai pie mums, bet diezgan plašā areālā no Centrāleiropas līdz Āzijas videnei. Rets kukainis un maz ziņu par to, tā teic Pasaules dabas fonda un Latvijas entomoloģijas biedrības pārstāve Madara Merle un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes asociētais profesors un Latvijas entomoloģijas biedrības valdes loceklis Jānis Gailis.
Interesants ir šī gada kukaiņa zinātniskais nosaukums - Bombus confusus, burtiski tulkojot no latīņu valodas, tas nozīmē apmulsusī, apjukusī jeb izbrīnītā bumba. Par šo izbrīnu liecina minētās milzīgās tēviņu acis.
Lai arī reta suga un neskolotam dabas vērotājam ir visai niecīga iespēja to pamanīt pļavā, tomēr tas neliedz cerēt uz laimīgu gadījumu un kaut vai stāstā iepazīt šo kameni un citas tās attālākās radinieces. Jānis Gailis un Madara Merle turpina par šo kameņu mājvietu, ko tās veido uz zemes.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
---MI man atbildēja, ka nav pierādījumu, par to ka stirnas rapšu laukos saindētos ar pesticīdiem. Vainīgi esot paši rapši.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X