Nu jau var teikt regulāri mēs raidījuma Zināmais nezināmajā studijā atgriežamies pie sarunām par biomateriāliem, kurus var izmantot, lai aizstātu traumētus audus vai kādu citu ķermeņa daļu. Šodien saruna par tādiem biomateriāliem, kuru ievadīšanai cilvēka ķermenī vairs nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, jo Rīgas Tehniskajā universitātē zinātnieki pievērsušies arī injicējamu biomateriālu pētniecībai. Ar ko tie īpaši un kā varētu tikt izmantoti praksē, skaidro Rīgas Tehniskās Universitātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošās pētnieces Arita Dubņika un Kristīne Šalme-Ancāne.

Attālinātās mācības medicīnā

Šobrīd, kad darbs un mācības notiek attālināt, arī medicīnas studenti savas prasmes demonstrē ar datora starpniecību, detalizēti skaidrojot manipulācijas, kuras izpilda īpaši aprīkotā klīnisko simulāciju mācību telpā, vai arī trenējoties veikt punkciju uz mugurkaula fragmenta, kas izdrukāts ar 3D printeri.

Krācoša bērna audio ieraksts, kuru klausoties, Rīgas Stradiņa universitātes RSU) medicīnas studentiem ir jānosaka vai un kas kaiš dzirdētajam pacientam – tas ir tikai viens no komplekta klāsta, ko viņi izmanto attālinātajās mācībās.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore Ieva Šlēziņa stāsta, kādi vēl risinājumi tiek izmantoti, lai topošie mediķi slīpētu savas prasmes. Viens no veidiem ir avatāra jeb šajā gadījumā zinoša asistenta izmantošana eksāmenā, proti, interneta zoom platformā satiekas pasniedzējs un students un abi pieslēdzas telpai, kurā ir pacients, šajā gadījumā manekens, un tam līdzās medicīniskais aprīkojums un speciālists, kurš pildīs ko viņam, teiks students. Kā tas notiek, skaidro Ieva Šleziņa.

Vēl viens no veidiem, kā notiek medicīnisko prasmju slīpēšana un eksāmenu kārošana ir ar trenažieru palīdzību, bet šajā gadījuma vārds trenažieris ir attiecināms un cilvēka ķermeņa fragmentu, kas ir izdrukāts ar 3D printeri, piemēram, cilvēka mugurkaula kopiju, kurā studenti trenējas durt adatu, lai iegūtu muguras smadzeņu šķīdumu.

Sadarbojoties Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra inženieriem, ar Anatomikuma katedras speciālistiem tika izveidoti šādi mugurkaula prototipi, par to kā notiek darbošanās ar šādu prototipu, stāsta Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskā pulciņa vadītāja Marija Luīze Kalniņa.

Līdzīgi kā mugurkaula kopija, studentiem ir pieejami ar’i komplekti, kur viņi mājās var trenēties veikt zemādas injekcijas, ievietot katetru vai zondi caur degunu. Pandēmijas izraisītais stāvoklis ir mudinājis topošos un esošos mediķus domāt radoši un atrast jaunas un veiksmīgas pieejas mācību procesam