Nule kā noslēdzies hakatons, kurā savas idejas Covid-19 krīzes mazināšanai izstrādāja uz prezentēja 28 komandas un pasākumā piedalījās vairāk nekā 800 dažādu jomu profesionāļi. Tika radīti dažādi risinājumi gan medicīnisko problēmu risināšanai, gan arī meklējot labākos ceļus, piemēram, attālināta izglītības procesa nodrošināšanai. Kuras idejas atzītas par labākajām un kā to autoriem sokas ar savu produktu praktisku realizēšanu?

Covid-19 krīzes dēļ visā pasaulē tiek meklētas lētas alternatīvas mākslīgās elpināšanas aparātiem, kuru ražošanas kapacitāte šobrīd ir nepietiekama. Nozīmīgu soli šajā ziņā ir spēruši arī Latvijas zinātnieki un izgudrotāji. Plašāk stāsta Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks un uzņēmum Agility sports” tehniskais direktors Guntis Kuļikovskis.

Hakatonā uzvarēja komanda, kas piedāvāja ražot sejas vairogus. Par ideju stāsta tāsta “Baltic 3D” līdzīpašnieks Didzis Dejus.

Fenoloģiskais jeb dabas ritmu kalendārs

Kamēr visas šī brīža aktualitātes paiet koronavīrusa ēnā, tikmēr dabā, par laimi, norises kustas ierastajā ritmā un tāpēc portālā dabasdati.lv ir aicinājums sabiedrībai iesūtīt savus novērojumus par gaisa temperatūras, nokrišņu režīma izmaiņu un augu un dzīvnieku attīstību, lai varētu veidot fenoloģisko jeb dabas ritmu kalendāru. Skaidrojam, kurā datumā visagrāk ir atlidojuši baltie stārķi, kad liepas sākušas ziedēt visvēlāk un izzinām vēl daudzus citus datus, kas ir apkopoti šajā kalendārā.

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes vadošā pētniece Gunta Kalvāne rāda tabulu, kurā rakstīts: vardes sāk lēkāt, apses sāk ziedēt, maijvaboles parādās, pīlādži sāk ziedēt un pie katras šīs dabas norises attēloti kvadrāti un punktiņi – tas ir fenoloģiskais jeb dabas ritmu kalendārs, kurā ir apkopoti dati kopš 1970. gada.

Gunta Kalvāne skaidro, ka fenoloģija ir zinātne par sezonālajām dabas norisēm, piemēram, lapu plaukšanu, ziedēšanas sākumu un beigām, putnu migrāciju, augļu nogatavošanis. Kāpēc šāds kalendārs ir vajadzīgs un kāpēc svarīgs ir ikviena cilvēka fiksēts novērojums, par to turpina Gunta Kalvāne.