Ir zināms, kuri zinātnieki izpelnījusies Nobela prēmiju šogad ķīmijā, fizikā un medicīnā. Nobela prēmiju ķīmijā šogad saņems Vācijas zinātnieks Benjamins Lists un Skotijā dzimušais ASV zinātnieks Deivids Makmilans par asimetriskās organo katalīzes metodes radīšanu. Kas ir organo katalīze, kur to pielieto un ko šī metode sniegs pasaulei, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes vadošais pētnieks Eduards Baķis.

Kosmisko atlūzu atkritumus atmosfērā varētu mazināt koka satelīti

Par satelītiem parasti domājam kā par liela izmēra aparātiem, tajā pašā laikā pētnieki aizvien vairāk runā par to, kā samazināt Zemes orbītas piesārņošana ar kosmosa atkritumiem un par to esam iepriekš stāstījuši arī mūsu raidījumā.Taču satelīts var būt arī pavisam neliela izmēra kastīte, kas darbojas ļoti jaudīgi un videi nenodara  ne mazāko kaitējumu. Šādu koka satelītu uz Rīgu nesen atveda kāds Somijas jaunuzņēmums.

No koka var būvēt laivas, mājas, darbarīkus un no koka var tapt arī kosmosā sūtāms satelīts. Izstādē Latvijas nacionālajā vēstures muzejā, kuras atklāšana un norise valstī izsludinātās mājsēdes dēļ gan atlikta uz vēlāku laiku, koka satelīts būs viens no apskates objektiem. Tam arī būs atvēlēta īpaša telpa ar kupolu, tādējādi vēl jo vairāk uzburot kosmosa sajūtu. Bet vēl pirms mājassēdes tikos ar Kristapu Cepli no biedrības "Zaļās mājas", kurš palīdzējis attīstīt izstādes ideju, kā arī satelīta "WISA Woodsat" vadītāju un Somijas jaunuzņēmuma "Arctic Astronautics" pārstāvi Jari Makinenu.

Līdz šim Somijā jau veikti testi ar koka satelīta palaišanu Zemes stratosfērā ar gaisa balona palīdzību, kad ārvalstu partneri uzrunāti padalīties ar savu veikumu izstādes nolūkos, uzreiz saņemta atsaucība. Tas arī mums ļauj plašāk iepazīstināt ar to, kas ir koka satelīts.