Nesen raidījumā runājām, kā putnu uzskaitē palīdz dažādas tehnoloģijas, savukārt šoreiz pievēršamies zīdītājiem. Pārnadži, īpaši stirnas, ir Latvijas mežos bieži sastopami dzīvnieki, taču, kā to skaitu uzzināt konkrētāk? Lai noskaidrotu, cik pārnadžu dzīvo Latvijas mežos, pētnieki izmanto visus iespējamos, sākot ar īpašiem mikrofoniem, kas ieraksta meža skaņas, gan video, gan droniem. Iepazīstam, kā mežu novērot ļauj dažādas iekārtas, ko tajās var ieraudzīt un kāds ir šīs uzskaites mērķis. Stāsta Vides Risinājumu institūta vadošais pētnieks Dainis Jakovels un pētnieks Alekss Vecvanags.

Ukrainas dabas dārgumi

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā ir aplūkojama ekspozīcija par Ukrainas dabas vērtībām. Kā teikts muzeja informācijā: "Laikā, kad kultūras un dabas mantojums Ukrainā tiek iznīcināts, vēlamies atgādināt, kas tiek glabāts muzejos visā pasaulē. Arī pie mums."

Iepazīstinām ar augu ekspozīciju - mietsvielām bagātu pīlādzi, krāšņu peoniju un krokaino cūceni - augu, kas atgādina kazeni. Ar izstādi iepazīstina Latvijas Nacionālajā dabas muzejā vecākā botāniķe Janta Meža.

Ukraina ir  Eiropas lielākā valsts ar ļoti daudzveidīgu dabu, un botānikas kolekcija Dabas muzejā ir īpaša ar savu izcelsmi. Tā ir atceļojusi  no Ukrainas Nacionālā herbārija, kam ir ievērojama vieta pasaules herbāriju vidū, ņemot vērā tā bagātību, kolekciju zinātnisko un vēsturisko vērtību. Tas ir iekļauts 40 pasaules lielāko herbāriju sarakstā, kuru krājumos ir 1 miljons vai vairāk herbārija vienību.

Kā daži šī herbārija eksemplāri atceļoja uz Latvijas Nacionālo dabas muzeju un kādi neparasti augi sastopami Ukrainā, stāsta Janta Meža.